• «Ֆարմացիա» մասնագիտության կրթական ծրագրերը
«Ֆարմացիա» մասնագիտության բազային կրթությունն իրականացվում է բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերով:
«Ֆարմացիա» մասնագիտությամբ ֆարմացիայի բակալավրի կրթական ծրագրի տևո­ղությունը չորս տարի է: Ուսումնական տարին բաժանված է երկու կիսամյակի, որոն­ցից յուրաքանչյուրի ուսումնական ծանրաբեռնվածությունը 30 ECTS կրեդիտ է: Տարե­կան ծանրաբեռնվածությունը 60 ECTS կրեդիտ է, մեկ կրեդիտը համարժեք է 30 ակադեմիական ժամի: Ուսում­նա­ռու­թյան ընթացքում ուսանողներն ուսումնասիրում են ինչպես տեսական, այնպես էլ մասնագիտական և հարակից առարկաներ: Բակալավրիա­տի ծրագիրը հաջողությամբ ավարտելուց հետո շրջանավարտը ստանում է ֆարմացիայի բակալավրի որակավորում:
Տեսական և մասնագիտական դասընթացների ուսուցման գործընթացն իրականացվում է համալսարանական մասնաշենքերում (կենսաքիմիական, վարչական, լաբորա­տոր, անատոմիական), ինչպես նաև համալսարանական հիվանդանոցային համալիր­նե­րում, առողջապահական, գիտահետազոտական, փորձագիտական և արտադրական հաստատություններում: Ուսուցման գործընթացն իրականացնում է ամբիոնների հմուտ պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը:
Բակալավրիատում դասավանդվող դասընթացների ցանկը ըստ կուրսերի
I
կուրս
–      Ընդհանուր անօրգանական քիմիա
–      Օրգանական քիմիա
–      Բժշկական կենսաբանություն
–      Բարձրագույն մաթեմատիկա,համակարգչային գրագիտություն
–       Բժշկական և կենսաբանական ֆիզիկա
–      Նորմալ ֆիզիոլոգիա, անատոմիայի և հյուսվածքաբանության հիմունքներով
–      Բժշկական և դեղագործական թերմինաբանություն
–      Առաջին օգնություն կլինիկական հմտությունների հետ
–      Հայկական քաղաքակրթություն
–      Դեղագիտության պատմություն
–      Լատիներեն լեզու
–      Օտար լեզու անգլերեն
–      Ակադեմիական հայերեն
–      Ռազմական բժշկություն՝ Ընդհանուր զինվորական պատրաստություն ԸԶՊ,
–      Ֆիզդաստիարակություն
–      Ինտեգրված մոդուլ՝ ներածություն ֆարմացիա մասնագիտություն
–      Մոլեկուլի կառուցվածքի հաստատման ֆիզիկաքիմիական եղանակներ (էլեկտիվ), Պարազիտոլոգիա (էլեկտիվ)
–      Օտար լեզու ռուսերեն (էլեկտիվ)
–      Օտար լեզու ֆրանսերեն (էլեկտիվ)
–      Օտար լեզու գերմաներեն (էլեկտիվ)
–      Օտար լեզու իսպաներեն (էլեկտիվ):
II
–      Ֆիզիկական և կոլոիդային քիմիա
–      Անալիտիկ քիմիա
–      Կենսաքիմիա
–      Դեղագործական բուսաբանություն
–      Բժշկական հոգեբանություն
–      Մանրէաբանություն վիրուսաբանություն և իմունաբանություն
–      Բժշկական գույքով անձնակազմի կազմակերպում ԲԳԱԿ
–      Ուսումնական պրակտիկա
III
–      Ախտաբանություն
–      Առողջապահական իրավունք
–      Ֆարմակոլոգիա
–      Ֆարմակոգնոզիա
–      Դեղերի քիմիա
–      Դեղագործական տեխնոլոգիա
–      Դեղագործական քիմիա
–      Դեղերի էկոնոմիկա և կառավարում
IV
–      Կլինիկական ֆարմակոլոգիա
–      Դեղագործական կենսատեխնոլոգիա
–      Թունաբանական քիմիա
–      Անհետաձգելի բժշկություն
–      Հիգիենա և էկոլոգիա
–      Թունաբանություն
–      Դեղաբուսական հումքի և բուսական պատրաստուկների ստանդարտավորում
Կրթական ծրագրի վերջնարդյունքները հիմնված են ծրագրի նպատակի, խնդիրների, ոլորտի առանձնահատկությունների և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում կրթական ծրագրերի հավատարմագրման չափանիշների վրա: Այդ վերջնարդյունքներն են`
1. Ցուցաբերել ֆարմացիայի բնագավառում հիմնարար մասնագիտական տեսական և գործնական առաջադեմ գիտելիք և քննադատական ըմբռնում:
2. Կիրառել մասնագիտական գիտելիքը և հմտությունները դեղերի ստեղծման, արտադրության, պահեստավորման, բաշխման, իրացման և կիրառման փուլերում` ստանդարտ փաստաթղթավորմամբ և անվտանգության կանոնների պահպանմամբ:
3. Կիրառել որակի ապահովման սկզբունքները` դեղերի և դեղագործական հումքի և հարբժշկական ապրանքների արտադրության, պահեստավորման, բաշխման, պահպանման և օգտագործման փուլերում:
4. Իրականացնել դեղերի և հարբժշկական նշանակության ապրանքների պահանջարկի վերաբերյալ շուկայի վերլուծություն և մանրածախ ու մեծածախ իրացման պլանավորում:
5. Իրականացնել դեղերի, դեղահումքի, պարաֆարմացևտիկ արտադրանքի դեղագործական վերլուծություն:
6. Իրականացնել դեղերի, պարաֆարմացևտիկ արտադրանքի անվտանգ կիրառման և պահպանման վերաբերյալ տեղեկատվական աշխատանք բուժառուների, գործընկերների, բժիշկների և հանրության շրջանում:
7. Կատարել ֆարմացիայի և հարակից բնագավառներում հետազոտական աշխատանքներ:
8. Վերլուծել և կիրառել ուսումնական, գիտական, նորմատիվ իրավական գրականություն (տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ)՝ մասնագիտական գործունեության և ինքնազարգացման նպատակով:
9. Ցուցաբերել արդյունավետ հաղորդակցման, թիմային աշխատանքի, ստանդարտ, ոչ ստանդարտ իրավիճակներում որոշումներ կայացնելու և թիմակիցների համար պատասխանատվություն ստանձնելու հմտություններ, էթիկայի նորմերին համապատասխան գործունեություն և պատշաճ վարվելակերպ:
Ֆարմացիայի բակալավրի կրթական ծրագրով նախատեսված բոլոր դասընթացները հաջողությամբ ավարտած, ուսումնական ծրագրերը լիովին կատարած ուսանողն անցնում է ամփոփիչ ատեստավորում, որը հնարավորություն է տալիս բացահայտելու ապագա մասնագետի տեսական և գործնական պատրաստվածությունը սույն կրթական ծրագրով սահմանված մասնագիտական խնդիրներին: Ամփոփիչ ատեստավորումը հաջողությամբ անցած շրջանավարտներին տրվում է բարձրագույն կրթության դիպլոմ՝ ֆարմացիայի բակալավր որակավորում ֆարմացիա մասնագիտությամբ: Ֆարմացիայի բակալավրն իրավունք ունի կրթությունը շարունակել մագիստրատուրայում: «Ֆարմացիայի բակալավր» որակավորում ստացած անձը կարող է իրականացնել մասնագիտական գործունեություն ֆարմացիայի ոլորտում:
Ֆարմացիայի մագիստրոսի կրթական ծրագրի տևողությունը մեկ տարի է: Մագիստրատուրա կարող են ընդունվել ֆարմացիայի բակալավրի դիպլոմ ունեցողները: Ուսումնական տարին բաժանված է երկու կիսամյակի, որոնցից յուրաքանչյուրի ուսումնական ծանրաբեռնվածությունը 30 ECTS կրեդիտ է, մեկ կրեդիտը համարժեք է 30 ակադեմիական ժամի: Մագիստրատուրայում դասավանդվող առարկաներն ունեն առավել խորացված մասնագիտական ուղղվածություն, և դրանք հաղթահարելու համար պահանջվում է լուրջ մասնագիտական պատրաստվածություն:
Մագիստրատուրայում դասավանդվող դասընթացների ցանկը
–      Կլինիկական ֆարմացիա
–      Դեղագործական մարքեթինգ և մենեջմենթ
–      Բժշկական և դեղագործական ապրանքագիտություն
–      Դեղաբույսերի պաշարագիտություն
–      Ֆիտոթերապիա
–      Ֆարմակոկինետիկա
–      Ուսումնաարտադրական պրակտիկա
Կրթական ծրագիրը հաջողությամբ ավարտելուց հետո ֆարմացիայի մագիս­տրոսը, ի լրումն ֆարմացիայի բակավրի ծրագրով նախատեսված կրթական վերջնարդյունքների, պետք է կարողանա նաև՝
1. Ցուցաբերել խորացված մասնագիտական գիտելիք և վերլուծական մտածողություն՝ ֆարմացիայի, առողջապահության և հարակից ոլորտներում։
2. Դեղերի և հարբժշկական ապրանքների ստեղծման, արտադրության, որակի ապահովման և հսկման, գրանցման ու շրջանառության գործընթացներում ցուցաբերել ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու և ձեռքբերված գիտելիքը գործնականում կիրառելու ունակություն։
3. Ապահովել դեղերի, դեղահումքի և հարբժշկական ապրանքների որակը, արդյունավետությունն ու անվտանգությունը՝ արդիական մեթոդների, նորարարական տեխնոլոգիաների (այդ թվում տեղեկատվական) և սարքավորումների կիրառմամբ։
4. Կիրառել ապացուցահեն գիտելիք՝ դեղերի և հարբժշկական ապրանքների անվտանգ և արդյունավետ օգտագործումը ապահովելու նպատակով` պահպանելով մասնագիտական գործունեության ազգային և միջազգային արդի պահանջները։
5. Համագործակցելով մասնագիտական թիմերի հետ՝ ապահովել հանրության, բուժառուների դեղորայքային կարիքները` պահպանելով մասնագիտական էթիկայի կանոնները։
6. Իրականացնել ֆարմացիայի և հարակից բնագավառներում գիտահետազոտական աշխատանքներ՝ զարգացնելով նոր գիտելիք ստեղծելու և այն մասնագիտական խնդիրների լուծման համար արդյունավետորեն կիրառելու և մասնագիտական ինքնազարգացում ապահովելու կարողություն
Ֆարմացիայի մագիստրոսի կրթական ծրագրով նախատեսված բոլոր դասընթացնե­­րը հաջողությամբ ավարտած, ուսումնական պլանները լիովին կատարած ուսանողն անց­նում է ամփոփիչ ատեստավորում, վերջինս հաջողությամբ ավարտած շրջանավարտ­նե­րին տրվում է բարձրագույն կրթության դիպլոմ՝ «Ֆարմացիա» մասնագիտությամբ «Ֆար­մացիայի մագիստրոս» որակա­վո­րում: Ֆարմացիայի մագիստրոսն իրավունք ունի իրա­­­կանացնելու դեղագիտական ինքնուրույն գործունեություն, ինչպես նաև կարող է շա­­րունակել կրթությունն ասպիրանտու­րա­յում, շարունակական մասնագիտական և լրացուցիչ (նեղ) մասնագիտական կրթության համակարգերում:
«Ֆարմացիա» մասնագիտությամբ կրթական ծրագրերն իրականացվում են դեղագիտական ֆակուլտետի կողմից՝ դեկանի ղեկավարությամբ:

• Образовательные программы по специальности «Фармация»
Специальность «Фармация» реализуется на уровнях бакалавриата и магистратуры. Программа бакалавра фармации длится четыре года. Учебный год делится на два семестра, каждый из которых составляет 30 ECTS кредитов (60 кредитов в год). Один кредит равен 30 академическим часам. В процессе обучения студенты изучают как теоретические, так и профессиональные дисциплины, а также смежные предметы. После успешного завершения программы выпускники получают квалификацию бакалавра фармации.
Учебный процесс проводится в университетских корпусах (биохимическом, административном, лабораторном, анатомическом), а также в университетских клиниках, медицинских учреждениях, научно-исследовательских центрах, экспертных и производственных организациях. Обучение ведут опытные преподаватели кафедр.
Учебный план бакалавриата по фармации
I курс II курс III курс IV курс
Общая неорганическая химия Физическая и коллоидная химия Патология Фармакология
Органическая химия Аналитическая химия Медицинское право Клиническая фармакология
Медицинская биология Органическая химия Фармакология Фармацевтическая технология
Высшая математика и компьютерная грамотность Биохимия Фармакогнозия Фармацевтическая биотехнология
Медицинская и биологическая физика Фармацевтическая ботаника Химия лекарств Фармацевтическая химия
Нормальная физиология, основы анатомии и гистологии Медицинская психология Фармацевтическая технология Токсикологическая химия
Медицинская и фармацевтическая терминология Микробиология, вирусология и иммунология Фармацевтическая химия Экономика и управление лекарствами
Первая помощь с клиническими навыками Нормальная физиология, основы анатомии и гистологии Экономика и управление лекарствами Неотложная медицина
Армянская цивилизация Организация медицинского имущества Учебная практика Гигиена и экология
История фармации Учебная практика Токсикология
Латинский язык Стандартизация лекарственного растительного сырья и препаратов
Иностранный язык (английский) Учебная практика
Академический армянский
Военная медицина (общая военная подготовка)
Физическая культура
Интегрированный модуль: Введение в фармацию
Элективы: Физико-химические методы определения структуры молекул, Паразитология
Элективы: Иностранные языки (русский, французский, немецкий, испанский)
Результаты обучения (бакалавриат)
Выпускники смогут:
1. Демонстрировать фундаментальные теоретические и практические знания в области фармации с критическим пониманием.
2. Применять профессиональные знания и навыки на этапах разработки, производства, хранения, распределения, реализации и применения лекарств, соблюдая стандарты документации и правила безопасности.
3. Реализовывать принципы обеспечения качества на всех этапах обращения лекарственных средств и фармацевтического сырья.
4. Проводить анализ рынка и планировать розничную и оптовую реализацию лекарств и медицинских товаров.
5. Осуществлять фармацевтический анализ лекарств, сырья и парафармацевтической продукции.
6. Проводить информационную работу о безопасном применении и хранении лекарств среди пациентов, коллег, врачей и общества.
7. Выполнять исследовательские работы в области фармации и смежных дисциплин.
8. Анализировать и использовать учебную, научную и нормативно-правовую литературу (с применением ИТ) для профессиональной деятельности и саморазвития.
9. Демонстрировать навыки эффективной коммуникации, командной работы, принятия решений в стандартных и нестандартных ситуациях, ответственности за коллег, соблюдения норм этики и профессионального поведения.
После успешного завершения всех курсов и итоговой аттестации выпускники получают диплом бакалавра фармации, который дает право продолжить обучение в магистратуре или работать в фармацевтической сфере.
Программа магистратуры по фармации
Программа магистра фармации длится один год и доступна для обладателей диплома бакалавра фармации. Учебный год делится на два семестра, каждый из которых составляет 30 ECTS кредитов (60 кредитов в год). Один кредит равен 30 академическим часам. Курсы магистратуры имеют более углубленную профессиональную направленность и требуют серьезной подготовки.
Учебный план
Курсы
Клиническая фармакология
Клиническая фармация
Фармацевтическая технология
Фармацевтическая химия
Фармацевтический маркетинг и менеджмент
Медицинское и фармацевтическое товароведение
Ресурсное управление лекарственными растениями
Фитотерапия
Фармакокинетика
Учебно-производственная практика
Результаты обучения (магистратура)
В дополнение к результатам бакалавриата выпускники магистратуры смогут:
1. Демонстрировать углубленные профессиональные знания и аналитическое мышление в фармации, здравоохранении и смежных областях.
2. Принимать самостоятельные решения и применять знания в процессах разработки, производства, обеспечения качества, регистрации и обращения лекарств.
3. Обеспечивать качество, эффективность и безопасность лекарств и медицинских товаров с использованием современных методов, инновационных технологий (включая ИТ) и оборудования.
4. Применять доказательную базу знаний для безопасного и эффективного использования лекарств, соблюдая национальные и международные требования.
5. Сотрудничая с профессиональными командами, удовлетворять лекарственные потребности общества и пациентов, соблюдая нормы профессиональной этики.
6. Проводить научные исследования в области фармации и смежных дисциплин, создавая новые знания и эффективно применяя их для решения профессиональных задач и саморазвития.
После успешного завершения всех курсов и итоговой аттестации выпускники получают диплом магистра фармации, который дает право на самостоятельную фармацевтическую деятельность, а также возможность продолжить обучение в аспирантуре, системе непрерывного и дополнительного профессионального образования.
Образовательные программы по фармации реализуются фармацевтическим факультетом под руководством декана.