Բժշկական ծառայության կազմակերպման և մարտավարության ամբիոն
«Բժշկական ծառայության կազմակերպման և մարտավարության» ամբիոնի նախապատ­­մու­թյունը սկսվում է դեռևս 1930 թվականից, երբ Երևանի բժշկական ինստիտուտում սկսվեցին դասավանդվել ընդհանուր զինվորական պատրաստության էլեմենտներ: 1940 թվականին ձևավորվեց «Ռազմագիտության» ամբիոնը, որը 1954 թվականին վերանվանվեց «Ռազմաբժշկության» ամբիոնի: Խորհրդային միության գոյության վերջին տարիներին այն վերանվանվեց «Բժշկական ծառայության կազմակերպման և մարտավարության» ամբիոնի: 1991 թվականին ամբիոնը վերանվանվեց «Ռազմական և էքստրեմալ բժշկության», որի հիման վրա էլ ՀՀ կա­ռա­վա­րության 1994 թ. մայիսի 19-ի թիվ 232 որոշմամբ ստեղծվեց ռազմաբժշկական ֆակուլտետը (ՌԲՖ):
ՌԲՖ-ի պետի ու «Ռազմական և էքստրեմալ բժշկության» ամբիոնի պետերի հաստիքները համատեղվեցին և այն զբաղեցրեց ռազմաբժշկական ֆակուլտետի առաջին պետ՝ բ/ծ գնդապետ Ս.Ս. Եղիկյանը (1994-1997թթ):
1997 թվականին ամբիոնը վերանվանվեց «Բժշկական ծառայության մարտավարության և էքստրեմալ բժշկության» (ԲԾՄ և ԷԲ)։
Հետագայում նշված պաշտոնը զբաղեցրել են. բ․գ․թ․, բ/ծ մայոր Մ.Ա. Թումանյանը (1997-1998թթ․), բ.գ.թ, դոցենտ, բ/ծ գնդապետ Ա.Վ. Ղազարյանը (1998-2000 թթ): 2000 թվականին ռազմաբժշկական ֆակուլտետի պետի և ամբիոնի պետի հաստիքները տարանջատվեցին ու ամբիոնի պետ նշանակվեց բ/ծ գնդապետ Վ.Հ. Կիրակոսյանը (2000-2002թթ):
2002թ․ամբիոնը ստացավ ներկայիս անվանումը՝«Բժշկական ծառայության կազմա­կերպ­ման և մարտավարության» ամբիոն: 2002-2006թթ. Ամբիոնը ղեկավարել է բ.գ.թ, բ/ծ մայոր Ա.Ռ. Գրիգորյանը:
Ներկայումս ամբիոնը ղեկավարում է բ.գ.թ, բ/ծ փոխգնդապետ Գ․Ռ․Վարդանյանը։
Ամբիոնը համալրված է արտերկրում վերապատրաստումներ անցած, զորամասային օղակում ծառայության կազմակերպչական, ռազմաբժշկական և մանկավարժական փորձ ունեցող դասախոսական անձնակազմով:
ԵՊԲՀ ռազմաբժշկական ֆակուլտետի ԲԾԿՄ ամբիոնում դասավանդվում են հետևյալ առարկաները․
• Բժշկական ծառայության կազմակերպում և մարտավարություն (ԲԾԿՄ),
• Անձնակազմի բժշկական ապահովման կազմակերպում (ԱԲԱԿ),
• Բժշկական գույքով ապահովման կազմակերպում (ԲԳԱԿ)։
Դասավանդվող առարկաների հիմքում ընկած են ԵՊԲՀ կրթական ծրագրերը և պլանները, Սանկտ-Պետեր­բուր­գի ռազմաբժշկական ակադեմիայի, Սարատովի ռազմաբժշկական ֆակուլտետի համա­պատասխան ուսումնամեթոդական փաստաթղթերը, որոնք ադապտացվել են ՀՀ ԶՈՒ բուժծա­ռա­յու­թյան առջև դրված խնդիրների լուծման համար:  Այդ իսկ պատճառով առարկաների ծրագրերի մշակման գործընթացում ամբիոնը հիմնվում է նաև ռազմաբժշկական ծառայությանն ու բանակի ուսումնամարտական պատրաստությանը վերաբերվող ՀՀ ՊՆ, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ  հրամանների և այլ ղեկավարող փաստաթղթերի վրա:
Դասավանդումն իրականացվում է ինչպես բուհական, այնպես էլ հետբուհական շարունակական կրթական ծրագրերի շրջանակներում։
Բուհական ծրագրերի շրջանակում ԲԾԿՄ առարկան դասավանդվում է ԵՊԲՀ ընդհանուր բժշկության ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի «Պատիվ ունեմ» ծրագրի շահառուներին, ռազմաբժշկական ֆակուլտետի 2-րդ և 6-րդ կուրսերի կուրսանտներին, դեղագիտական ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանողներին և ԵՊԲՀ քոլեջի «Բուժակ» մասնագիտությամբ 2-րդ, 3-րդ և 4-րդ կուրսեի ուսանողներին։
ԱԲԱԿ առարկան դասավանդվում է ՀՀ Պաշտպանության նախարարության պատվերով ԵՊԲՀ ինտերնատուրայում սովորող ինտերններին՝ բուն ԱԲԱԿ առարկայի տեսքով, որպես զորամասային օղակում իրականացվող զորային ստաժավորման գործընթացի հիմնական գործառույթ։
ԲԳԱԿ առարկան դասավանդվում է ԵՊԲՀ դեղագիտական ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանողներին։
Հետբուհական շարունակական կրթական ծրագրերի շրջանակներում ԲԾԿՄ առարկան դասավանդվում է ՀՀ Պաշտպանության նախարարության պատվերով ԵՊԲՀ ինտերնատուրայում սովորող ինտերններին՝ բուն ԲԾԿՄ առարկայի տեսքով, «Մարտավարամասնագիտական պատրաստություն» դասընթացի շրջանակում՝ որպես դասավանդման հիմք և ԵՊԲՀ կլինիկական օրդինատորներին «Բժշկական զորամասերի և հաստատությունների կառավարում» առարկայի շրջանակում՝ որպես դասավանդման հիմնական բաղադրիչ։
ԱԲԱԿ առարկան դասավանդվում է ՀՀ Պաշտպանության նախարարության պատվերով ԵՊԲՀ ինտերնատուրայում սովորող ինտերններին՝ բուն ԱԲԱԿ առարկայի տեսքով, որպես զորամասային օղակում իրականացվող զորային ստաժավորման գործընթացի հիմնական գործառույթ և ԵՊԲՀ բոլոր մասնագիտությունների կլինիկական օրդինատորներին։
ԲԾԿՄ և ԱԲԱԿ առարկաները հանդիսանում են ՀՀ Պաշտպանության նախարարության պատվերով ԵՊԲՀ ինտերնատուրայում սովորող ինտերնների համար դասավանդման համար հիմնական առարկաներ, գործնական հմտությունների ամրապնդման և կատարելագործման նպատակով զորամասային օղակում անցկացվող «Ճամբարային հավաքի» ընթացքում։
Դասավանդումը իրականացվում է յուրաքանչյուր ֆակուլտետի համար մշակված ուսումնական ծրագրերի և պլանների համաձայն հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով։
Ամբիոնի գիտահետազոտական աշխատանքները
ԲԾԿՄ ամբիոնը լայնորեն ընդգրկված է ՌԲՖ-ի գերակա գիտական հետազոտությունների թեմաներում, որոնց ընտրությունը պայմանավորված է ժամանակակից աշխարհաքաղաքական իրավիճակով, մարտավարման մեթոդներով, ՀՀ ԶՈՒ բժշկական ապահովման հիմնախնդիրներով և բժշկական ծառայությանը մեթոդական ու գործնական օգնություն ցուցաբերելու անհրաժեշտությամբ:
Ամբիոնը կրթական և ուսումնական գործառույթների շրջանակներում սերտորեն համագործակցում է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի, ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի, ՀՀ ՊՆ ռազմաբժշկական ապահովման վարչության ռազմաբժշկական կրտսեր մասնագետների պատրաստման դպրոցի հետ, ինչպես նաև ՀՀ ԶՈՒ միջազգային համագործակցության շրջանակներում, ամբիոնը ներգրավված է NATO DEEP-ի և NATO MilMed Coe-ի կողմից իրականացվող միջազգային կրթական և ուսումնական գործընթացներում, որի շրջանակներում իրականցվում են ամբիոնի դասախոսների վերապատրաստումներ արտերկրում:

Кафедра «Организация и тактика медицинской службы» (ОТМС)
Предыстория создания кафедры «Организация и тактика медицинской службы» начинается с 1930г., когда в Ереванском медицинском институте начали преподавать элементы общей военной подготовки. В 1940г. была сформирована кафедра «Военного дела», которая в 1954г. была переименована в кафедру «Военной медицины». В последние годы существования Советского Союза она была переименована в кафедру «Организация и тактика медицинской службы».
В 1991 году кафедра переименовывается в «Военной и экстре­мальной медицины» (В и ЭМ) на основе которой постановлением правительства РА N 234 от 19 мая 1994 года был сформирован военно-медицинский факультет.
Должности начальника кафедры В и ЭМ и начальника факультета были совмещены и первым начальником военно-медицинского факультета стал начальник кафедры В и ЭМ, полковник медицинской службы (м/с) Егикян С.С. (1994-1997гг.)
В 1997 году кафедра переименовывается в «Тактики медицинской службы и экстре­мальной медицины» (ТМС и ЭМ).
Впоследствии эту должность занимали майор м/с к.м.н. Туманян М.А. (1997-1998гг.), полковник м/с к.м.н. доцент Казарян А.В. (1998-2000гг.).
В 2000г. должности начальника Военно-медицинского факультета и начальника кафедры были разделены и начальником кафедры был назначен полковник м/с Киракосян В.О. (2000-2002гг.).
В 2002 году кафедра получила нынешнее название: «Организация и тактика медицинской службы». В 2002-2006гг. кафедрой руководил майор м/с к.м.н. Григорян А.Р.
В настоящее время кафедрой руководит подполковник м/с Варданян Г.Р..
Кафедра укомплектована преподавательскимсоставом прошедшим переподготовку в РФ и зарубежом, имеющим опыт педагогической, организационной деятельности и несения службы в войсковом звене ВС РА.
Кафедра ОТМС широко представлена в приоритетных программах научных исследований военно-медицинского факультета, выбор которых обусловлен современным геополитическим положением страны, тактическими формами, методами, основными задачами медицинского обеспечения ВС РА, а также необходимостью оказания методической и практической помощи медицинской службе.
На кафедре ОТМС военно-медицинского факультета ЕрГМУ преподаются следующие дисциплины:
• Организация и тактика медицинской службы (ОТМС),
• Организация медицинского обеспечения личного состава (ОМОЛС),
• Организация обеспечения медицинским имуществом (ООМИ).
Преподаваемые дисциплины основаны на учебных планах и программах ЕрГМУ, соответствующих учебно-методических документах Санкт-Петербургской Военно-медицинской академии, Саратовского военно-медицинского факультета, адаптированных для решения проблем медицинского обеспечения Вооруженных Сил РА. Поэтому в процессе разработки тематических программ кафедра опирается на приказы Министерства обороны РА, Генерального штаба ВС РА и на другие руководящие документы, касающиеся военно-медицинской службы и учебно-боевой подготовки личного состава ВС.
Обучение осуществляется в рамкахкак вузовского, так и последипломного (профессионального и непрерывного) образования.
В рамках вузовских программ дисциплина ОТМС преподается студентам 2-ого курса факультета общей медицины (программа «Честь имею»), курсантам 2-ого и 6-ого курсов военно-медицинского факультета, студентам 2-ого курса фармацевтического факультета и студентам 2-ого, 3-его и 4-ого курсов колледжа ЕрГМУ по специальности «Фельдшер».
В рамках последипломного (профессионального и непрерывного) образования дисциплина ОТМС преподается интернам обучающимся в интернатуре ЕрГМУ по приказу МО РА, а также как основа для проведения занятий по тактико-специальной подготовки.
ОТМС и ОМОЛС являются основными дисциплинами для преподавания интернам обучающимся в интернатуре ЕрГМУ по приказу МО РА во время «Лагерного сбора», проводимого в воинской части для закрепления и совершенствования практических навыков по медицинскому обеспечению повседневной деятельности и учебно-боевой подготовки личного состава.
Преподавание всех дисциплин на кафедре ОТМС проводится по специально разработанным для каждого факультета программам и планам на трех языках (армянский, русский и английский).