Հիմադրվել է 1923թ․-ին:
Ամբիոնը ղեկավարել են Ե.Թ. Շեկ-Հովհաննիսյանը (1937-39թ.թ.), Վ.Թ. Գաբրիելյանը (1946-63թ.թ.), պրոֆ. Ա.Հ. Բեգլարյանը (1963-85թ.թ.), պրոֆ. Ն.Դ. Վարդազարյանը (1986-2006թ.թ.), պրոֆ. Ն.Գ. Խոստիկյանը (2006-2020 թթ․), պրոֆ․ Կ․Մ․ Բարոյանը (որպես ժ/պ 2021-2024թթ․): 2024թ-ից՝ դոց․ Ն․Յու․ Կարալյանը։
1923թ.-ին պրոֆ. Փ. Հակոբյանի նախաձեռնությամբ, ԵՊՀ-ի բժշկական ֆակուլտետում ստեղծվում է ախտաբանական անատոմիայի ամբիոնը: Մինչ 1946թ.-ը ամբիոնը ղեկավարվել է մի շարք գիտնականների կողմից, որոնցից հետո երկար ժամանակահատված, ամբիոնի վարիչ է եղել խոշոր գիտնական, ախտաբան-անատոմ Վ.Թ. Գաբրիելյանը:
1963թ.-ին ամբիոնի ղեկավար է դառնում ռուսական ախտաբանական անատոմիայի սան, հայտնի ախտաբաններ Ա.Ի. Աբիրիկոսովի, Ա.Ի. Ստրուկովի աշակերտ՝ պրոֆ. Ա. Բեգլարյանը, որը նոր շունչ է հաղորդում գիտական ուղղություններին և հետազոտություններին: Նրա կողմից ստեղծվում է ամբիոնին կից պրոբլեմային գիտական լաբորատորիա, որտեղ երիտասարդ գիտնականները 20 տարիների ընթացքում ուսումնասիրում են ռևմատիկ հիվանդություւնների, շարակցական հյուսվածքի հարաճող համակարգային ախտահարումների ձևաբանությունը, ստրեպտոկոկային, ինչպես նաև այլ մանրէային վարակների դերը այդ հիվանդությունների զարգացման գործում:
Ախտաբանական անատոմիայի ամբիոնում աճել և կայացել են հայտնի գիտանականներ ԲԳԱ ակադեմիոս, ակադեմիայի նախագահ, պրոֆ. Լ.Ն. Մկրտչյանը, հյուսվածքաբանության ամբիոնի վարիչ, պրոֆ. Ա.Վ.Ազնաուրյանը, պրոֆ. Ն.Դ. Վարդազարյանը, պրոֆ. Ա.Ս. Կանայանը, պրոֆ. Ա.Վ. Զիլֆյանը, պրոֆ. Ն.Գ. Խոստիկյանը: Մանկական ախտաբանական անատոմիայում, ինչպես նաև գործնական ախտաբանությունում իր մեծ ներդրումն է ունեցել պրոֆ. Ջ.Ղ. Գևորգյանը:
Ախտաբանական անատոմիա առարկան դասավանդվում է 3 լեզուներով (հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն) ընդհանուր բժշկության, ստոմատոլոգիական և ռազմաբժշկական ֆակուլտետներում: Կլինիկական մորֆոլոգիայի դասընթացը (սեկցիոն բիոպսիոն կուրս) VI կուրսի ընդհանուր բժշկության ֆակուլտետի ուսանողների հետ իրականացվում է 1 շաբաթ տևողությամբ ցիկլային պարապմունքների ձևով, որը անց է կացվում ամբիոնի կլինիկական բազաներում: Առարկայի ծրագիրը 3-րդ կուրսի ուսանողների համար բաժանված է ընդհանուր և մասնավոր բաժինների, որը ուսանողները անցնում են V-VI կիսամյակներում՝ մոդուլային ձևաչափով: Դասասենյակները հագեցած են մոնիտորներով, մանրադիտակներով, գործնական դասերին օգտագործվում են միկրո- և մակրոպրեպարատներ, դասախոսների կողմից ստեղծված մեթոդական ձեռնարկներ և թեմատիկ սլայդներ: Ամբիոնի աշխատակիցների կողմից ստեղծված են մեթոդական ձեռնարկներ, թարգմանված է դասագիրք հայերեն լեզվով: Պրոֆ․ Ն․Գ․ Խոստիկյանի խմբագրությամբ և համահեղինակությամբ տպագրվել են «Ախտաբանական անատոմիա․ ընդհանուր ախտաբանություն» դասագիրքը, «Ատլաս․ ընդհանուր ախտաբանական անատոմիա», «Կլինիկական մորֆոլոգիա» ուսումնամեթոդական ձեռնարկը, «Բերանի խոռոչի ախտաբանություն» անգլալեզու ձեռնարկը։
Ամբիոնի կազմում ձևավորվել է «ՊաթոԳենիուս» ուսանողական գիտական խմբակ, որի նպատակն է հետաքրքրված ուսանողներին առավել խորությամբ ներկայացնել ախտաբանական գործընթացները, նրանց մասնակցությամբ իրականացնել հետազոտական աշխատանքներ, պատրաստել գիտական զեկույցներ, տպագրել հոդվածներ։
Հեդիպլոմային ուսուցում
Ամբիոնում հետդիպլոմային ուսուցումը իրականացվում է ասպիրանտուրայի և կլինիկական օրդունատուրայի ձևով՝ հետբուհական Պաթոլոգիայի ամբիոնի հետ համատեղ:
Գիտահետազոտական աշխատանքները
Երկար տարիների ընթացքում ամբիոնում իրականացվել են գիտական ուսումնասիրություններ՝ նվիրված ռևմատիկ հիվանդությունների պատճառագիտությանը, ախտաբանական և ձևաբանական հարցերին: Բազամաթիվ աշխատանքներ են կատարվել հեմոլիտիկ ստրեպտոկոկի և նրանց “L” ձևերի առողջ վարակակրության իմունաձևաբանական վերլուծության վերաբերյալ քրոնիկական նշիկաբորբի ժամանակ: Ամբիոնում բազմապրոֆիլ գիտական ուղղություններում ընդգրկվել են նեյրոէնդոկրին համակարգի, սրտամկանի, հոդերի, պարազիտային վարակների, կանանց սեռական համակարգի բորբոքային հիվանդությունների ձևաբանական ուսումնասիրությունները ժամանակակից տարբեր մակարդակներով: Հետագայում հետազոտությունների շրջանակը ընդգրկել է միզապարկի, շագանակագեղձի բորբոքային և ուռուցքային ախտաբանությունները, ինչպես նաև հաստ աղիքի ֆունկցիոնալ խանգարումների ձևաբանական ուսումնասիրությունները։ Ամբիոնում աշխատակիցների կողմից ղեկարվարվել և պաշտպանվել են դոկտորական ու թեկնածուական ատենախոսություններ: Ամբիոնում կատարված աշխատանքները լայն ճանաչում են ունեցել միջազգային ասպարեզում: Կատարված աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցներով ամբիոնի աշխատակիցները հանդես են եկել Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում, Տաշկենդում, Փարիզում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Ավստրալիայում, Ամստերդամում, Վաշինգտոնում, Նոր Օռլեանում, Ավստրիայում, Գերմանիայում, Բելգիայում, Նորվեգիայում: Պրոֆեսոր Ն․Գ․ Խոստիկյանը եղել է «Архив Патологии» խմբագրական կազմի անդամ, հայկական պաթոլոգանատոմների գիտական ասոցիացիայի նախագահ։
Ամեն տարի շարունակաբար ամբիոնի աշխատակիցների կողմից տպագրվում են գիտական հոդվածներ՝ այդ թվում ազդեցության գործակցով միջազգային ամսագրերում։ Ներկայումս գիտահետազոտական ուղղությունները ամբիոնում մի քանիսն են՝ «Անհայտ ծագման վիրուսային ախտահարումներից մահերի ձևաբանական առանձնահատկությունները և հնարավոր միջտեսակային փոխանցման ուղիները», «Միզասեռական համակարգի ուռուցքների վաղ հայտնաբերում և կանխորոշում ժամանակակից հիստոգնետիկ եղանակներով», «Արհեստական բանականությունը ախտաբանությունում»։
Ամբիոնի գիտամանկավարժական աշխատակազմը, որպես գործնական պաթոլոգ անատոմներ, ապահովում են հիվանդանոցների պաթոլոգանատոմիական ծառայությունը ինչպես Հերացի համալսարանական հիվանդանոցում, Մուրացան համալսարանական կլինիկայում և «Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտ» ՓԲԸ-ում, այնպես էլ Երևան քաղաքի այլ բժշկական կենտրոններում, ակտիվ մասնակցություն են ունենում հանրապետության առողջապահության կազմակերպման, հիվանդությունների ախտորոշման և կադրերի պատրաստման գործում ։
Ստեղծված է համագործակցություն ԵՊԲՀ-ի հետբուհական «Պաթոլոգիայի», «Որովայնային անհետաձգելի վիրաբուժության» և «Ֆարմակոլոգիայի» ամբիոնների հետ, ինչպես նաև ՀՀ ԳԱԱ «Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի» Վիրուսաբանության և բջջի կենսաբանության լաբորատորիայի և «Հիստոջեն» պաթոլոգիայի հայ-գերմանական գիտագործնական կենտրոնի հետ։

Кафедра патологической анатомии
Кафедру возглавил Ю.Т. Шек-Оганесян (1937-39), которого сменил В.Т. Габриелян (1946-63), затем, профессор А.Х. Бегларян (1963-85), затем профессор Н.Д. Вардазарян (1986-2006), затем профессор Н.Г. Хостикян ( 2006-2020 гг); после чего в должности адъюнкт- профессора 2021-2024 гг профессор К.М. Бароян. С 2024 года: доцент . Н. Ю.​ Каралян .
В 1923 году по инициативе профессора П. Акобяна на медицинском факультете Ереванского государственного университета был создан факультет патологической анатомии. До 1946 года факультет возглавлял ряд ученых, после чего на протяжении длительного времени его руководителем был видный ученый, патологоанатом В.Т. Габриелян.
В 1963 году заведующим кафедрой был студент русской патологической анатомии, ученик известных патологоанатомов А.И. Абирикосова, А.И. Струкова, профессора А. Бегларян, который вдохнул новую жизнь в научные направления и исследования. Он создал при кафедре проблемно-ориентированную научную лабораторию, где молодые ученые в течение 20 лет изучали морфологию ревматических заболеваний, прогрессирующие системные поражения соединительной ткани и роль стрептококковых и других бактериальных инфекций в развитии этих заболеваний.
Кафедра патологической анатомии выросла и воспитала известных ученых: академика Армянской академии наук, президента Академии, профессора Л.Н. Мкртчяна, заведующего кафедрой гистологии, профессора А.В. Азнавуряна, профессора Н.Д. Вардазаряна, профессора А.С. Канаяна, профессора А.В. Зильфяна, профессора Н.Г. Хостикяна. Профессор Дж.Г. Геворгян внес большой вклад в детскую патологическую анатомию, а также в практическую патологию.
Предмет «патологическая анатомия» преподается на 3 языках (армянском, английском, русском) на факультетах общей медицины, стоматологии и военной медицины. Курс клинической морфологии (курс биопсии срезов) проводится для студентов 6-го курса факультета общей медицины в форме 1-недельных циклических занятий, которые проходят на клинических базах кафедры. Программа курса для студентов 3-го курса разделена на общую и специфическую секции, которые студенты изучают в 5-6 семестрах в модульном формате. Учебные классы оборудованы мониторами, микроскопами, микро- и макропрепаратами, на практических занятиях используются методические пособия и тематические слайды, созданные преподавателями. Методические пособия разработаны сотрудниками кафедры, учебник переведен на армянский язык. Учебник «Патологическая анатомия, общая патология» была опубликована под редакцией и в соавторстве с Н. Г. Хостикян. Также изданы «Атлас общая патологическая анатомия»; «Клиническая морфология» — учебно-методическое пособие; «Патология полости рта» — пособие на английском языке.
На кафедре создана студенческая научная группа под названием «ПатоГениус», целью которой является более глубокое ознакомление заинтересованных студентов с патологическими процессами, проведение исследований с их участием, подготовка научных отчетов и публикация статей.
Постдипломное обучение
Последипломное обучение на кафедре проводится в форме аспирантуры и клинической резидентуры в сотрудничестве с кафедрой последипломной патологии.
Научные исследования работают
На протяжении многих лет кафедра проводит научные исследования этиологии, патологических и морфологических аспектов ревматических заболеваний. Выполнены многочисленные работы по иммуноморфологическому анализу передачи гемолитического стрептококка и его «L»-форм при хроническом тонзиллите. Междисциплинарные научные направления кафедры включают морфологические исследования нейроэндокринной системы, миокарда, суставов, паразитарных инфекций, воспалительных заболеваний женских половых органов на различных современных уровнях. Позднее сфера исследований расширилась и включила воспалительные и опухолевые патологии мочевого пузыря, предстательной железы, а также морфологические исследования функциональных расстройств толстой кишки. Сотрудники кафедры руководили защитой докторских и кандидатских диссертаций. Работа, проделанная на кафедре, получила широкое международное признание. Сотрудники кафедры представляли доклады о своей работе в Москве, Санкт-Петербурге, Ташкенте, Париже, Сан-Франциско, Австралии, Амстердаме, Вашингтоне, Новом Орлеане, Австрии, Германии, Бельгии и Норвегии. Профессор Н. Г. Хостикян была членом редакции журнала «Архив Патологии».
Ежегодно сотрудники кафедры непрерывно публикуют научные статьи, в том числе в рецензируемых международных журналах. В настоящее время направления исследований кафедры включают: «Морфологические особенности летальных пневмоний, вызванных редкими и малоизученными вируснами и возможные пути межвидовой передачи», «Ранняя диагностика и прогнозирование опухолей мочеполовой системы с использованием современных гистогенетических методов», «Искусственный интеллект в патологии».
Научно-педагогический персонал кафедры, в качестве практикующих патологоанатомов, обеспечивает патологоанатомическое обслуживание Университетской больницы ЕрГМУ им Гераци, Университетского Больничного Комплекса «Мурацан» и ЗАО «Институт хирургии им. Микаэляна», а также других медицинских центров Еревана, активно участвует в организации здравоохранения в республике, диагностике заболеваний и подготовке кадров.
Установлено сотрудничество с аспирантскими отделениями «Патологии», «Экстренной абдоминальной хирургии» и «Фармакологии» ЕГМУ, а также с Лабораторией вирусологии и клеточной биологии «Института молекулярной биологии» НАН РА и Армянско-германским научно-практическим центром патологии «Гистоген».