Ընտանեկան բժշկության ամբիոնը հիմնադրվել է 1997թ-ին: 1996թ-ին ՀՀ-ում սկիզբ առած Հայաստանի առողջապահական համակարգի բարեփոխումների ծրագիրը նախատեսում էր առողջության առաջնային պահպանման (ԱԱՊ) համակարգում ընտանեկան բժշկության/ընդհանուր պրակտիկայի բժշկության (ԸԲ/ԸՊԲ) համակարգի ներդրում: Դրա համար կարևոր նախադրյալ էր ակադեմիական կառույցների՝ ամբիոնների ձևավորումը: 1997թ-ին նախադիպլոմային և հետդիպլոմային բժշկական կրթական ծրագրերում «Ընտանեկան բժշկություն» առարկայի ստեղծման նպատակով ԵՊԲՀ կազմում հիմնադրվեց ընտանեկան բժշկության ամբիոնը, որը ղեկավարում է բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Միքայել Նարիմանյանը:
2001թ-ին ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) աջակցությամբ ԵՊԲՀ-ի և առողջապահության ազգային ինստիտուտի (ԱԱԻ) ընտանեկան բժշկության ամբիոնների աշխատակիցների ջանքերով ստեղծվեց ընտանեկան բժշկության միօրինակացված կրթական ծրագիրը (ԸԲՄԿԾ), որը սահմանում է մասնագիտական գործունեության համար անհրաժեշտ գիտելիքների, հմտությունների և մոտեցումների ամբողջությունը, ուսուցման մեթոդներն ու անհրաժեշտ ռեսուրսները: Վերոնշյալ 2 ամբիոնները ստանձնեցին առողջության առաջնային պահպանման օղակի բժիշկների (տեղամասային թերապևտներ, մանկաբույժներ, գյուղական ամբուլատորիաների բժիշկներ)` ընտանեկան բժշկության վերամասնագիտացման մեկամյա ծրագրի իրականացումը: 1999թ-ին ՀՀ ԱՆ հրամանով հաստատվեցին «Ընտանեկան բժշկություն» մասնագիտությունը և մասնագիտության ձեռքբերմանն ուղղված կլինիկական օրդինատուրայի ծրագիրը: Նույն թվականին ԵՊԲՀ ամբիոնն ընդունեց «ընտանեկան բժշկություն» մասնագիտությամբ առաջին կլինիկական օրդինատորներին:
2000թ-ին ԵՊԲՀ ընդհանուր բժշկության և ռազմաբժշկական ֆակուլտետների նախադիպլոմային կրթության ծրագրում ներդրվեց ընտանեկան բժշկության ներածության 5-օրյա դասընթաց, որը հետագայում ընդհանուր բժշկության ֆակուլտետի համար դարձավ 10-օրյա:
2001-2011թթ-ին ԵՊԲՀ և ԱԱԻ ընտանեկան բժշկության ամբիոններում վերապատրաստվել են առողջության առողջության պահպանման օղակի ավելի քան 1300 բժիշկ:
2007-2011թթ-ին ամբիոնում ԵՊԲՀ բոլոր ֆակուլտետների առաջին կուրսերի ուսանողներին ուսուցանվել են նաև «Առողջ ապրելակերպ» և «Առաջին օգնություն» դասընթացները: 2015-2017թթ-ին վերականգնվեց «Առաջին օգնություն» առարկայի դասավանդումը:
2011թ-ին ԱԱԻ կրթական բաղադրիչի ԵՊԲՀ-ին միավորվելու արդյունքում ԱԱԻ և ԵՊԲՀ ընտանեկան բժշկության ամբիոնները միավորվեցին: Նորաստեղծ ամբիոնի վարիչի պաշտոնը վստահվեց պրոֆեսոր Սամվել Հովհաննիսյանին, ով ղեկավարեց մինչև 2012թ-ը: 2012-2017թթ. ամբիոնը ղեկավարել է դոցենտ Կարինե Մալայանը: 2017-ից ամբիոնը կրկին ղեկավարում է պրոֆեսոր Միքայել Նարիմանյանը:
Ամբիոնում ընթանում են «ընտանեկան բժշկություն» առարկայի ցիկլային երկշաբաթյա դասընթացներ ընդհանուր բժշկության, և մեկշաբաթյա՝ ռազմաբժշկական ֆակուլտետների 6-րդ կուրսի ուսանողների համար: Ուսուցումն իրականացվում է եռալեզու: Ուսուցումը կազմակերպվում է դասախոսությունների և գործնական պարապմունքների ձևով, ինտերակտիվ և դիդակտիկ մեթոդների զուգակցությամբ: Դասերի ընթացքում ուսանողները հանձնում են հմտությունների տիրապետման ստուգարք: Բոլոր դասախոսությունները ներկայացվում են պրեզենտացիաներով, որոշ թեմաների վերաբերյալ ցուցադրվում են նաև տեսաֆիլմեր: Ամբիոնի հմտությունների լաբորատորիայում գործնական պարապմունքների ժամանակ կիրառվում են խնդրի վրա հիմնված ուսուցման (problem based learning PBL) մեթոդաբանություն, բազմազան սիմուլյացիոն մեթոդներ՝ դերախաղեր, կլինիկական սիմուլյացիաներ:
Ուսուցման ընթացքում ուսանողներին, կլինիկական օրդինատորներին և բժիշկներին հնարավորություն է տրվում օգտվելու ամբիոնի հարուստ գրադարանից: Ամբիոնում գործում է նաև ժամանակակից մանեկեններով և մուլյաժներով հագեցած հմտությունների լաբորատորիա և ընտանեկան բժշկի «մոդելային» գրասենյակ: Հմտությունների լաբորատորիայում ուսանողները հնարավորություն ունեն զարգացնելու կլինիկական հետևյալ հմտությունները` հիվանդի ընդհանուր բժշկական զննում, օթոսկոպիա, աչքի հատակի զննում, միզապարկի կաթետերիզացիա, սիրտ-թոքային վերակենդանացում և այլն:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվում հիվանդին տրվող խորհրդատվության հմտությունների զարգացմանը թե՛ լսարանային, և թե՛ կլինիկական պայմաններում: Ամբիոնի ուսուցման ծրագրի հիմնաքարերից են կանխարգելիչ աշխատանքների կազմակերպման և առավել տարածված հիվանդությունների ու առողջական խնդիրների վարումն առողջության առաջնային պահպանման օղակում: «Հերացի» և «Մուրացան» համալսարանական պոլիկլինիկաներում ուսանողները դիտարկում են հիվանդների վարումը ամբուլատոր պայմաններում: Գիտելիքների գնահատումն իրականացվում է ԵՊԲՀ-ում սահմանված կարգով:
«Հերացի» քոլեջի ուսանողների համար ամբիոնում կազմակերպվում է «գերիատրիա», «պալիատիվ խնամք» դասընթացները:
Ամբիոնն իրականացնում է հետդիպլոմային ուսուցում՝ «Ընտանեկան բժշկություն»/«ընդհանուր բժշկական պրակտիկա» մասնագիտությամբ կլինիկական օրդինատուրա 2 տարի տևողությամբ: Ծրագրի հիմքում ընկած է ընտանեկան բժշկության միօրինակացված կրթական ծրագիրը (ԸԲՄԿԾ), որը համապատասխանում է աշխարհում ընտանեկան բժշկության/ընդհանուր բժշկական պրակտիկայի միջազգային ավելի քան 30-ամյա փորձին ու լավագույն ավանդույթներին:
Առողջության առաջնային պահպանման օղակի բժիշկների և բուժքույրերի շարունակական կրթական ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվում են վերապատրաստման և մասնագիտացման կրեդիտավորված դասընթացներ:
Ամբիոնում իրականացվող գիտահետազոտական աշխատանքների հիմնական ուղղություններն են` ԱԱՊ օղակի բարեփոխումների կլինիկական հարցերը, շնչառական համակարգի հիվանդությունները, թոքերի քրոնիկ օբստրուկտիվ հիվանդությունների վաղ ախտորոշումն ու շարունակական վարումը, քրոնիկ ցավային համախտանիշի կառավարումը ԱԱՊ օղակում և այլն:
Ամբիոնի աշխատակիցների կողմից տպագրվել են 100-ից ավելի գիտական հոդվածներ, սեղմագրեր, որոնք ներկայացվել են հայկական ու միջազգային գիտաժողովներին, ինչպես նաև մի շարք ուսումնական ձեռնարկներ:
1999թ-ից միջազգային տարբեր կառույցների աջակցությամբ ամբիոնի աշխատակիցները բազմաթիվ վերապատրաստումներ են անցել արևմտյան համալսարաններում (Նորվեգիա, Էստոնիա, Ավստրիա, Գերմանիա, Անգլիա, ԱՄՆ)` դասավանդման ժամանակակից մեթոդների, կլինիկական ուսուցման ծրագրերի նախագծման, կլինիկական աշխատանքի ժամանակակից չափորոշիչների վերաբերյալ: Արտերկրից ժամանած առաջատար մասնագետներն ամբիոնում զանազան կլինիկական դասընթացներ են կազմակերպել` ամբիոնի աշխատակիցների և առողջության առաջնային պահպանման բժիշկների համար` ապահովելով նաև հետագա շարունակական մեթոդաբանական խորհրդատվություն:
Ընտանեկան բժշկություն/ընդհանուր բժշկական պրակտիկա մասնագիտությունը պահանջում է կլինիկական այլ մասնագետների հետ սերտ համագործակցություն. ԵՊԲՀ մյուս կլինիկական ամբիոնների համագործակցությամբ և Հայաստանում 2001-2012թթ.-ին աշխատող միջազգային կազմակերպությունների աջակցությամբ (WB PIU, GlobalFund, USAID Projects PRIME II, NOVA, PHCR) ամբիոնի աշխատողներն առողջության առաջնային պահպանման բժիշկների համար մշակել են մի շարք ուսումնական փաթեթներ և կլինիկական ուղեցույցներ:
Ներկայումս ամբիոնի աշխատակիցները համագործակցում են ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) HS-STAR (Հայաստանի առողջապահական համակարգի հզորացման) ծրագրի հետ, մասնակցում բուժօգնության որակի վերահսկման, համառոտ կլինիկական գործելակարգերի, հանրակրթական նյութերի մշակման և դասընթացների իրականացման աշխատանքներին:
Ընտանեկան բժշկության ամբիոնը համագործակցում է «Ընտանեկան բժշկության ակադեմիական միավորում» առողջապահական հասարակական կազմակերպության հետ, որը որպես շարունակական բժշկական կրթության ծրագրի բաղադրիչ, առողջության առաջնային պահպանման բժիշկների համար ամեն տարի կազմակերպում է մեթոդական սեմինարներ և գիտաժողովներ: Նույն համագործակցության շրջանակներում ամբիոնում պարբերաբար կազմակերպվում են գործնական դասընթացներ Շվեդիայից, Մեծ Բրիտանիայից և ԱՄՆ-ից ընտանեկան բժիշկների մասնակցությամբ:

Кафедра основана в 1997 году. Начатая в Армении в 1996 году Программа реформирования системы здравоохранения РА предусматривала создание системы семейной медицины/медицины общей практики в рамках первичной медико-санитарной помощи. В 1997 году для создания предмета «Семейная медицина» в программах додипломного и последипломного образования в ЕГМУ была создана кафедра семейной медицины, которую возглавляет доктор медицинских наук, профессор Михаил Нариманян.
В 2001 году при USAID сотрудники кафедр семейной медицины ЕГМУ и НИЗ учредили Единую программу обучения семейной медицине, в которой излагаются все знания, навыки, подходы, методы обучения и ресурсы требований. Вышеупомянутые 2 кафедры взяли на себя реализацию годовой программы переподготовки врачей первичного звена (участковых терапевтов, педиатров, сельских амбулаторных врачей) по семейной медицине. В 1999 году приказом Министерства здравоохранения РА была утверждена специальность семейная медицина и программа резидентуры для получения профессии. В том же году кафедра ЕГМУ приняла первых клинических ординаторов по специальности семейная медицина.
В 2000 году в программу додипломного образования лечебного и военного факультетов ЕГМУ был введен 5-дневный вводный курс по семейной медицине,далее для лечебного факультета стал 10-дневным.
В 2001-2011 годах на кафедре семейной медицины ЕГМУ прошли обучение более 1300 врачей-терапевтов и педиатров.
В 2007-2011 годах на кафедре преподавались курсы «Здоровый образ жизни» и «Первая помощь» для первокурсников всех факультетов ЕГМУ.
В 2011 году в результате объединения образовательной составляющей НИЗ МЗ РА с ЕГМУ были объединены обе кафедры семейной медицины. Должность заведующего вновь созданной кафедрой была возложена на профессора Самвела Оганнисяна, который возглавлял ее до 2012 года. 2012-2017 года кафедру возглавляла доцент Карине Малаян. С 2017 года кафедру возглавляет профессор Михаил Нариманян.
В 2015-2017 году было возобновлено преподавание «Оказание первой помощи», которое проводили преподаватели кафедры в Симуляционном центре ЕГМУ.
На кафедре преподается 10-дневный цикл по предмету «Семейная медицина и Поликлиническая терапия » в преддипломной программе 6 курса общелечебного и 5-дневный цикл военно-медицинского факультетов. Преподавание на кафедре ведется на армянском, английском и русском языках. Во время обучения студенты и врачи имеют возможность пользоваться богатой библиотекой кафедры. Обучение организовано в виде лекционных и практических занятий. Лекции проводятся в сочетании с интерактивными и дидактическими методами. Все темы представляются в виде презентаций, имеются разделительные печатные материалы, инструкции для учащихся, включенные в тематические учебные пакеты. Также используются учебные видеоматериалы. На практических занятиях в лаборатории навыков кафедры семейной медицины ЕГМУ используются методология проблемно-ориентированного обучения, различные симуляционные методы – ролевые игры, клинические симуляции. В Skills Lab студенты имеют возможность развивать следующие клинические навыки: общий медицинский осмотр/ History and physical, отоскопия, осмотр глазного дна, катетеризация мочевого пузыря, сердечно-легочная реанимация и др.
На кафедре уделяется особое внимание развитию навыков консультирования пациентов как в аудиторных, так и в клинических условиях. Одним из основных направлений программного обучения на кафедре является организация профилактических работ, ведение наиболее распространенных заболеваний и проблем связанных со здоровьем в первичном звене здравоохранения. Студенты ЕГМУ в университетских поликлиниках «Гераци» и «Мурацан» обучаются ведению больных в амбулаторных условиях. Оценка знаний проводится в порядке, установленном в ЕГМУ.
На кафедре также ведутся курсы по «гериатрии» и «паллиативной помощи» для студентов колледжа «Гераци».
Продолжительность последипломного образования — клинической ординатуры по семейной медицине/общей практике составляет 2 года. В основе программы лежит Единая образовательная программа семейной медицины, которая соответствует лучшим мировым традициям за более чем 30-летний международный опыт семейной медицины/общеврачебной практики.
В рамках программы непрерывного медицинского образования организованы лицензированные курсы переподготовки для врачей и медсестер первичного звена.
Научно-исследовательские работы
Основными направлениями научно-исследовательской работы, проводимой на кафедре, являются:
Клинические вопросы реформы первичного звена, болезни органов дыхания, ранняя диагностика и ведение ХОБЛ.
Сотрудниками кафедры опубликованы более 100 научных статей, тезисов, которые были представлены на армянских и международных конференциях.
С 1999 года при поддержке различных международных организаций сотрудники кафедры прошли многочисленные трейнинги в западных университетах (Норвегия, Эстония, Австрия, Германия, Англия, США) по современным методикам обучения, разработке программ клинического образования и современным стандартам клинической работы.
Специальность «Семейная медицина/Общая медицинская практика» требует тесного сотрудничества с другими клиническими специалистами. В сотрудничестве с другими клиническими кафедрами ЕГМУ, при поддержке международных организаций, работающих в Армении с 2001-2012 гг. сотрудники кафедр разработали ряд учебных пакетов и клинических рекомендаций для врачей первичного звена.
Кафедра сотрудничает с «Академическим обществом семейной медицины», которая в рамках программы непрерывного медицинского образования ежегодно организует методические семинары и конференции для врачей первичного звена. В рамках того же сотрудничества, на базе кафедры семейной медицины периодически проводятся практические занятия с участием семейных врачей из Шведии, Великобритании и США.