Բժշկական գենետիկայի ամբիոնը հիմնադրվել է 2011թ։ Ամբիոնի դասընթացների անցկացման բազան Բժշկական գենետիկայի և առողջության առաջնային պահպանման կենտրոնն է (ԲԳԿ), որը գենետիկական խորհրդատվության, գենոմային տեխնոլոգիաների և մոլեկուլային ախտորոշման ոլորտում տարածաշրջանի առաջատար բժշկա-գենետիկական, կլինիկական, գիտական և համալսարանական կենտրոն է։
Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմն ունի ընդհանուր գենետիկայի, բժշկական գենետիկայի, մոլեկուլային գենետիկայի, պոպուլյացիոն գենետիկայի, մարդու բջջագենետիկայի, օնկոգենետիկայի եւ իմունոգենետիկայի ոլորտներում դասախոսական գործունեության երկարամյա փորձ։
Ամբիոնը որպես կրթական կենտրոն է ծառայում կլինիկական գենետիկայի և կլինիկական լաբորատոր գենետիկայի բնագավառի ուսանողների ուսումնառության և օրդինատորների հետբուհական կրթության համար:
Մ․ Հերացու անվան ԵՊԲՀ-ում բժշկական գենետիկայի դասավանդման պատմությունն սկիզբ է առել 1999 թ-ին, իսկ մոլեկուլային բժշկության առանձին դասընթացը ներմուծվել է 2004-2009թթ։
Բժշկական գենետիկա դասընթացը դասավանդվում է 4-րդ կուրսում՝ դասախոսությունների և լաբորատոր ճանաչողության միջոցով՝ հայերեն, անգլերեն և ռուսերեն լեզուներով։ Ուսուցման մեկշաբաթյա տեւողության պատճառով ուսանողների ուսումնական պլանը չի ներառում սեմինարներ և գործնական պարապմունքներ, որոնք հետագայում առաջարկվում են օրդինատուրայի ընթացքում:
Ուսումնական ծրագիրը ներառում է բժշկական գենետիկայի հետևյալ բաժինները՝ գենոմի կառուցվածք, գործառույթներ և փոփոխականություն, նորմալ եւ պաթոլոգիական էպիգենետիկա, մոլեկուլային ախտորոշման մեթոդներ, բջջագենետիկա, քաղցկեղի գենետիկա, բնածին արատներ և դիսմորֆոլոգիա, նյութափոխանակության ժառանգական հիվանդություններ, նյարդամկանային ժառանգական հիվանդություններ, աուտոբորբոքային ժառանգական հիվանդություններ, ֆարմակոգենետիկա և բժշկական գենետիկական խորհրդատվություն (1,5 կրեդիտ):
Պարապմունքների ընթացքում ուսանողները ծանոթանում են համաշխարհային առաջատար ընկերությունների ժամանակակից սարքավորումներով և CE-IVD հավաստագրված ախտորոշիչ փաթեթներով հագեցած գենետիկական լաբորատորիաների հետ։ Դասընթացը տեւում է մեկ շաբաթ եւ ամփոփվում թեստային քննությամբ։
ԳԻՏԱՀԵՏԱԶՈՏԱԿԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐ/ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ՝ Ամբիոնի գիտական հետազոտությունները հիմնված են մարդու գենոմի ուսումնասիրության բնագավառի ձեռքբերումների վրա, որոնք ակտիվորեն օգտագործվում են ժառանգական հիվանդությունների լայն շրջանակի մոլեկուլային բնույթի, ճշգրիտ և վաղ ախտորոշման, կանխարգելման և բուժման ուսումնասիրությունների նպատակով:
- Մտավոր հետամնացության հետ կապված համախտանիշների ախտորոշման կատարելագործում մոլեկուլային գենետիկական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ. European Union FP7 program «CHERISH»:
- Կրծքագեղձի քաղցկեղի նախատրամադրվածության միջին և բարձր ռիսկի գործոնները կանխորոշող ԴՆԹ-ի ուռուցքային հերթագայությունների մոլեկուլային մարկերներ եւ հիվանդության բուժման մարտավարության որոշում. ERA-WIDE European Union FP-7 program «INARMERA»:
- Ընտանեկան միջերկրածովյան տենդի և այլ աուտոբորբոքային հիվանդությունների մոլեկուլային գենետիկական գործոնների ուսումնասիրություն՝ նոր կենսաբանական մարկերներ բացահայտելու նպատակով. ERA-WIDE European Union FP-7 program «INARMERA»։
- Գենետիկական մոլեկուլային մարկերների ուսումնասիրություն հայ ազգաբնակչության ներկայացուցիչների մոտ՝ այլ պոպուլյացիաների համեմատությամբ․ National Center of Genotyping (Enry, France), Necker Hospital (Paris, France), Research Center of Ste-Justine Hospital (Montreal, Canada).
- EC Tempus IV նախագիծ «Բժշկական գենետիկական կրթության զարգացում՝ ուսումնական պլանների բարեփոխումների և հետբուհական վերապատրաստման ծրագրերի հաստատման միջոցով» 2013-2017 թթ.
- EUROPEAN COMMISSION: RESEARCH EXECUTIVE AGENCY: Unit Spreading Excellence, Widening Participation, Science with and for Society. Twinning for the Armenian Research Infrastructure on Cancer Research՞ ARICE. 2020-2023.
Ամբիոնի կողմից գիտական աշխատանքներ են տարվում հետևյալ թեմաներով.
• Պարբերական հիվանդության և այլ ժառանգական աուտոբորբոքային հիվանդությունների մոլեկուլային-գենետիկական հիմքերի ուսումնասիրում Փարիզի Armand-Trousseau հիվանդանոցի հետ համատեղ (ղեկավար` Թամարա Ֆ. Սարգսյան, Հասմիկ Ս. Հայրապետյան, Գոհար Ռ. Շահսուվարյան),
• Հայերի պոպուլյացիայի մոլեկուլային-գենետիկական հետազոտությունը Ֆրանսիայի Գենոտիպավորման ազգային կենտրոնի հետ համատեղ (ղեկավար` Թամարա Ֆ. Սարգսյան, Դավիթ Թ. Բաբիկյան),
• Նյարդամկանային ժառանգական հիվանդությունների կլինիկական և գենետիկական հետազոտոթյուններ Ֆրանսիայի Միոլոգիայի ինստիտուտի հետ համատեղ (ղեկավար` Թամարա Ֆ. Սարգսյան),
• Ժառանգական կրծքագեղձի և ձվարանի քաղցկեղի գենետիկական հետազոտություն (ղեկավար` Դավիթ Թ. Բաբիկյան),
• Միտոքոնդրիալ նեյրոմիոպաթիաների գենետիկական հետազոտություն Մեծ Բրիտանիայի Mitochondrial WellcomeTrust կենտրոնի, Ճապոնիայի Նեյրոգենետիկայի Ինստիտուտի և Կոպենհագենի Kennedy կենտրոնի հետ համատեղ (ISTC A2151 ծրագիր) (ղեկավար` Դավիթ Թ. Բաբիկյան, Հասմիկ Ս. Հայրապետյան, Սուսաննա Ա. Միդյան, Աննա Մ. Հովհաննիսյան, Նաթելլա Կ. Կոստանդյան),
• Սեռի ձևավորման հետ կապված հիվանդությունների գենետիկական հիմքերի հետազոտում Ժնևի համալսարանի և Լեհաստանի Գիտությունների Ակադեմիայի հետ համատեղ (ղեկավար` Թամարա Ֆ. Սարգսյան, Հասմիկ Ս. Հայրապետյան),
• Դեպրեսիայի գենետիկական հիմքերի հետազոտում ԵՊԲՀ-ի հոգեբուժության ամբիոնի հետ համատեղ (Դավիթ Թ. Բաբիկյան),
• Մանկական հասակում պարբերական հիվանդության կլինիկական-գենետիկական առանձնահատկությունների հետազոտություն ԵՊԲՀ մանկաբուժության թիվ 2 ամբիոնի հետ համատեղ (Թամարա Ֆ. Սարգսյան, Հասմիկ Ս. Հայրապետյան, Գոհար Ռ. Շահսուվարյան):
Միաժամանակ, մարդու գենոմի բացահայտման նվաճումները, որոնք լայնորեն օգտագործվում են հիվանդությունների մոլեկուլային հիմքերի ուսումնասիրման, ճշգրիտ կլինիկական ախտորոշման, ժառանգական հիվանդությունների կանխարգելման և բուժման նոր մոտեցումների զարգացման ոլորտներում, ներկայումս թույլ են տալիս ամբիոնում այդ ուղղություններով մշակել և իրականացնել նոր գիտական ծրագրեր: Մասնավորապես, 2014թ. ամբիոնի կողմից գենոմային հետազոտությունների իրականացման նպատակով ներկայացված ծրագիրը հաղթող ճանաչվեց ՀՀ ԿԳՆ ԳՊԿ Գիտության ոլորտում ենթակառուցվածքի, նյութատեխնիկական բազայի արդիականացման համար գիտական սարքերի և սարքավորումների ձեռքբերման մրցույթում: Արդյունքում, բժշկական գենետիկայի ամբիոնում հնարավորություն է ստեղծվել ընդլայնել մարդու գենոմիկայի ոլորտի հետազոտությունները նաև կատարել բազմաթիվ ժառանգական հիվանդությունների ախտորոշումներ օգտագործելով մոլեկուլային գենետիկայի ժամանակակից նվաճումները:
Ամբիոնի աշխատակիցների կողմից տարեկան հրատարակվում է միջինը 10 գիտական աշխատանք:
Ամբիոնը երկար տարիներ է, ինչ գիտահետազոտական համագործակցություն է ծավալում մի շարք արտասահմանյան գիտակրթական կենտրոնների հետ`
- Charles University, Czech Republic
- Medical University of Graz, Austria
- Rheumatology Unit and FMF Clinic at Hadassah Hebrew University Medical Center, Israel
- Pediatric Immunology and Rheumatology & FMF clinic, Hadassah Mount Scopus, Israel
- Rabin Medical Center, Schneider Children`s Medical Center, Israel
- IARC Center, France
- Paris Descartes – Sorbonne Paris Cité, IMAGINE Institute for Genetic Diseases, University of Paris, France
- The Institute for Molecular Medicine, Department of Immunology, Huntington Beach, USA
- American Board of Bioanalysis, Kaiser Permanente Regional Molecular Genetic Pathology Laboratory, CA, USA.
- Bioanalitica, Genotype, Athens, Greece
- Медико-генетический научный центр, Москва, РФ
ԱՄԲԻՈՆԻ ԿԼԻՆԻԿԱԿԱՆ ԱԿՏԻՎՈՒԹՅՈՒՆ՝ Կլինիկական օրդինատուրա
Կլինիկական օրդինատուրայի ծրագիրը կազմված է բժշկական և լաբորատոր գենետիկայի դասավանդման պլանի համաձայն, ինչպես նաև “ТЕMPUS – MEDGEN”: Developing Medical Genetics Education Through Curriculum Reforms And Establishment Of Postgraduate Training Programs միջազգային նախագծի շրջանակներում առաջատար եվրոպական ութ և իսրայելական երկու համալսարանների ցուցաբերած բժշկական գենետիկական խորհրդատվությունների հիման վրա։
Ամբիոնի գործունեությունն օրդինատորների համար՝ Ամբիոնի օրդինատորները հնարավորություն ունեն սովորել հետևյալ մասնագիտություններով.
- ԲԺՇԿԱԿԱՆ ԳԵՆԵՏԻԿԱ – նախատեսված է «Ընդհանուր բժշկություն» մասնագիտությամբ բարձրագույն կրթություն ունեցող մասնագետների համար:
Ուսուցման մոդուլները նախատեսում են 1,5 տարվա ուսումնառություն՝ ներառյալ դասախոսություններ, սեմինարներ և գործնական պարապմունքներ: Օրդինատորները մասնակցում են գենետիկական ուսումնասիրությունների արդյունքների քննարկումներին և մեկնաբանություններին հետեւյալ թեմաներով.
- հիվանդների հետազոտություն և կլինիկական ախտորոշում,
- ներարգանդային և նորածնային պաթոլոգիաների բարձր ռիսկ ունեցող հիվանդների և ընտանիքների բժշկա-գենետիկական խորհրդատվություն,
- ժառանգական հիվանդություններով ընտանիքներում սերունդների կանխորոշում,
- գենետիկական թեստավորման արդյունքների մեկնաբանում,
- Սերունդների համար գենետիկ ռիսկի հաշվարկներ՝ ըստ միջազգային կանոնակարգերի։
Դասավանդումը (դասախոսություններ, սեմինարներ և աշխատաժողովներ) իրականացվում է հետևյալ բնագավառներում.
- Գենոմային բժշկություն
Գենոմային բժշկությունը գենային ընդլայնված պանելների ուսումնասիրությունն է՝ տարբեր տարիքային խմբերի հիվանդների մոտ նմանատիպ ախտանիշներով մի խումբ հիվանդությունների (արյան, իմունային համակարգի, վերարտադրողական, սրտանոթային, նյարդային համակարգի ժառանգական հիվանդությունների, մտավոր հետամնացության, նորագոյացությունների) ախտորոշման ճշգրտման համար:
- Ամբողջական էկզոմի սեկվենավորում՝ 20000 գենի ներառմամբ։
- Չտարբերակված գենետիկ պաթոլոգիաների ախտորոշման համար ամբողջական կամ կլինիկական էկզոմի սեկվենավորման արդյունքների վերլուծություն և մեկնաբանում։
- Մոլեկուլային բջջագենետիկ հետազոտություն (Array-CGH)՝ գենոմային խանգարումների (միկրոդուպլիկացիաների/միկրոդելեցիաների, միակողմանի (միածնողային) դիսոմիայի կամ գենոմի կառուցվածքային խանգարումների) հետ կապված հիվանդությունների ախտորոշմներ։
- Թիրախային գենային մուտացիաների փորձարկում Sanger-ի սեկվենավորման մեթոդով:
- Առողջ ընտանիքի պլանավորում և նախատրամադրվածության սքրինինգ. գենետիկական հիվանդությունների նկատմամբ ժառանգական նախատրամադրվածության որոշում, 300 գեների վերլուծություն ռեցեսիվ հիվանդությունների հետ կապված մուտացիաների նախատրամադրվածության որոշում:
- Քաղցկեղի գենետիկա
- Քաղցկեղի ժառանգական տեսակների գենետիկական թեստավորում հիվանդների և նրանց անախտանիշ հարազատների մոտ: Ժառանգական ուռուցքային համախտանիշների (83 գեների գենային պանելի) մուտացիաների (փոխակերպումների) որոնում:
- Քաղցկեղով հիվանդների անհատական բուժման դեպքում զգայունակության որոշում:
- Զարգացման կանխորոշում / ուռուցքաբանական հիվանդությունների թերապևտիկ մշտադիտարկում։
- Պրոգնոստիկ և պրեդիկտիվ սոմատիկ մուտացիաների ֆարմակոգենետիկ փորձարկում (միպեն գեների պանելներ) կարծր ուռուցքներով հիվանդների թիրախային թերապիայի համար՝ ըստ միջազգային կանոնակարգերի:
- Աուտոբորբոքային հիվանդությունների գենետիկա
Հիվանդների մոտ աուտոբորբոքային հիվանդությունների մոլեկուլային գենետիկական ախտորոշում. աուտոբորբոքային հիվանդությունների մուտացիաների ամբողջական սպեկտրի և գենային պանելի որոշում՝ հաջորդ սերնդի սեկվենավորման մեթոդով՝ ըստ միջազգային կանոնակարգերի։
- Մոլեկուլային ախտորոշում
Նախածննդյան և հետծննդյան մոլեկուլային գենետիկական ախտորոշում PCR, RT-PCR եւ հակադարձ հիբրիդացման մեթոդներով.
- հիվանդների և հիվանդների ընտանիքի անդամների մոտ մոնոգեն հիվանդությունների (արյունաբանական, նյարդամկանային, մետաբոլիկ, էնդոկրին) առկայության կասկածի դեպքում,
- մուտացիաների անախտանիշ կրողների նույնականացման նպատակով,
- բազմագործոն (մուլտիֆակտորիալ) հիվանդությունների ռիսկի գործոնների բացահայտման նպատակով։
- Անպտղության և վիժումների գենետիկական հետազոտություններ:
- Կլինիկական բջջագենետիկա.
- Ինքնաբեր աբորտի դեպք(եր) և անպտղություն ունեցող զույգերի մոտ քրոմոսոմային խանգարումների հայտնաբերում,
- Քրոմոսոմային հիվանդությունների և միկրոդելեցիոն/միկրոդուպլիկացիոն համախտանիշների նախածննդյան և հետծննդյան ախտորոշում,
- Նախածննդյան գենետիկական ախտորոշում,
- Նախածննդյան ոչ ինվազիվ թեստավորում,
- Աբորտուսների բջջագենետիկ ուսումնասիրություն,
- Կարծր ուռուցքներով և արյունաբանական հիվանդություններով հիվանդների ախտորոշման հաստատում, մշտադիտարկում և բուժման ռազմավարության որոշում:
- Նախաիմպլանտացիոն գենետիկական ախտորոշում
- ԼԱԲՈՐԱՏՈՐ ԳԵՆԵՏԻԿԱ – նախատեսված է բարձրագույն բժշկական կրթություն ունեցող մասնագետների, այդ թվում՝ ընդհանուր պրակտիկայով զբաղվող բժիշկների, ասպիրանտական կրթությամբ կամ «Գենետիկա» (03.00.15) մասնագիտությամբ կենսաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան ունեցող կենսաբանների համար։ Դասընթացի մոդուլները նախատեսված են 1,5 տարվա ուսուցման համար (դասախոսություններ, սեմինարներ և գործնական պարապմունքներ): Օրդինատորները մասնակցում են գենետիկական ուսումնասիրությունների արդյունքների քննարկումներին և մեկնաբանություններին։
- Մոլեկուլային ախտորոշում – Նախածննդյան և հետծննդյան մոլեկուլային գենետիկական ախտորոշում PCR, RT-PCR եւ հակադարձ հիբրիդացման մեթոդներով.
- բազմագործոն (մուլտիֆակտորիալ) հիվանդությունների ռիսկի գործոնների բացահայտման նպատակով,
- վարակիչ հարուցիչների մոլեկուլային հայտնաբերման նպատակով (RT-PCR)։
- Գենոմային բժշկություն – Գենոմային բժշկությունը գենային ընդլայնված պանելների ուսումնասիրությունն է՝ տարբեր տարիքային խմբերի հիվանդների մոտ նմանատիպ ախտանիշներով մի խումբ հիվանդությունների (արյան, իմունային համակարգի, վերարտադրողական, սրտանոթային, նյարդային համակարգի ժառանգական հիվանդությունների, մտավոր հետամնացության, նորագոյացությունների) ախտորոշման ճշգրտման համար:
- Նախատրամադրվածության սքրինինգ. գենետիկական հիվանդությունների նկատմամբ ժառանգական նախատրամադրվածության որոշում:
- Կլինիկական բջջագենետիկա – Ինքնաբեր աբորտի դեպք(եր) և անպտղություն ունեցող զույգերի մոտ քրոմոսոմային խանգարումների հայտնաբերում,
- Նախաիմպլանտացիոն գենետիկական ախտորոշում.
- Կարիոտիպի հետազոտություն` գենետիկ տարբեր խանգարումների դեպքում քրոմոսոմների տարբերակիչ (դիֆերենցիալ) գունավորման մեթոդներով,

Кафедра медицинской генетики
Кафедра создана с привлечением специалистов, имеющих многолетний опыт преподавания общей, медицинской, молекулярной, популяционной генетики, цитогенетики человека, онкогенетики, иммуногенетики. Многие сотрудники кафедры имеют опыт преподавания в вузах Армении, в том числе, в Ереванском государственном университете, Российско-Армянском (Славянском) государственном университете, Национальном институте здравоохранения МЗ РА, а также в некоторых зарубежных вузах.
В ЕГМУ им. М.Гераци преподавание медицинской генетики проводилось на кафедре семейной медицины с 1999 г., после чего был создан отдельный курс молекулярной медицины (2004-2009 гг.).
Учитывая важное значение медицинской генетики для здравоохранения, в 2009 г. была создана кафедра медицинской генетики в Национальном институте здравоохранения МЗ РА, которая в 2011 г. была переведена и расширена в ЕГМУ им. М.Гераци. Большая заслуга в создании кафедры принадлежит зав.кафедрой, проф. Т.Ф. Саркисян, которая являясь экспертом комиссии по здравоохранению Совета Европы (CDSP, SP-GEN), в 2004-2008 гг. участвовала в разработке рекомендаций по генетическому тестированию и созданию генетических служб, а также по подготовке специалистов для европейской системы здравоохранения, одобренных и принятых Комитетами Министров стран Европы в 2010 г. Данные новшества сыграли немаловажную роль в становлении и развитии медико-генетической службы в Армении. Преподавание студентам, подготовка специалистов, а также научная деятельность кафедры медицинской генетики ведется согласно утвержденным рекомендациям Совета Европы для медицинских вузов, по разработанным общеевропейским программам для студентов старших курсов всех профилей.
Базой кафедры медицинской генетики является оснащенный современным оборудованием Центр медицинской генетики и первичной охраны здоровья, созданный в 1998 г., (руководитель проф. Саркисян Т.Ф.), где регулярно организуются круглые столы, консультации пациентов и семей, конференции с приглашением ведущих зарубежных специалистов (www.cmg.am).
Развитие новых молекулярных технологий осуществляется благодаря международному сотрудничеству и научным проектам:
•  Gulbenkian Foundation (1999),
• U.S. Civilian Research and Development Foundation (CRDF) (2000, 2004),
• Armenian National Science & Education Fund (ANSEF) (2001, 2005, 2010),
• NATO Science for Peace and Security Programme (2002-2003),
• Fogarty International Foundation (2004; 2006),
• SUNY Downstate Center, New York, USA (2006),
• International Science and Technology Corporation (ISTC) (2008- 2012);
• European Union FP7 program «CHERISH» (2008-2012);
• European Union FP-7 program ERA-WIDE «INARMERA» (2010-2013).
Кооперация с международными организациями (European Network of Excellence, Eurogentest; Orphanet, European Society of Medical Genetics, European School of Genetic Medicine, и другими) способствует развитию исследований генома человека, а также усовершенствованию медико-генетической инфраструктуры с молекулярно-генетической, цитогенетической, биохимической, иммунологической службами и медико-генетическим консультированием, диагностикой наследственной патологии, включая врожденные пороки развития и редкие болезни, созданию генетического регистра и базы генетических данных.
Преподавание курса медицинской генетики ведется на 6-ом курсе обучения студентов в виде лекций, семинаров и практических занятий на армянском, русском и английском языках. В учебный план включены следующие разделы медицинской генетики: семиотика наследственных болезней, структура генома, современные методы молекулярной диагностики, цитогенетика, генетика рака, врожденные пороки развития и дисморфогенез, наследственные болезни обмена веществ, генетика нейромышечных заболеваний, наследственные аутовоспалительные синдромы, фармакогенетика и медико-генетическое консультирование (1.5 кр.).
Во время практических занятий студенты ознакомливаются с молекулярно-генетическими и цитогенетическими методами исследования, медико-генетическом консультированием больных и расчетами генетического риска, участвуют в обсуждении и интерпретации полученных результатов генетических исследований.
Преподавание рассчитано на 1-недельный курс и тестовый экзамен по окончании курса.
Программа постдипломного образования для магистров подготовлена по темам:
•  Семиотика и клиническая диагностика наследственных болезней (7 нед.).
• Пренатальная диагностика наследственных болезней и врожденных пороков развития (7 нед.).
• Наследственные болезни обмена веществ: профилактические и просеивающие программы ( 1 нед.).
• Наследственные формы злокачественных новообразований (1 нед.).
Научная деятельность и научные проекты
Научные разработки кафедры основаны на достижениях в области изучения генома человека, которые активно используются для исследования молекулярной природы, точной и ранней диагностики, профилактики и лечения широкого спектра наследственных заболеваний.
•  Уточнение диагностики синдромов, связанных с умственной отсталостью, с помощью молекулярно-генетических технологий: European Union FP7 program «CHERISH».
• Молекулярные маркеры опухолеспецифических последовательностей ДНК, определяющие неблагоприятный прогноз, факторы умеренного и высокого риска предрасположенности к раку молочной железы и определение тактики лечения заболевания: ERA-WIDE European Union FP-7 program «INARMERA».
• Изучение молекулярно-генетических факторов при семейной средиземноморской лихорадке и других аутовоспалительных заболеваниях с целью определения новых биологических маркеров: ERA-WIDE European Union FP-7 program «INARMERA»
• Изучение генетических молекулярных маркеров у представителей армянской популяции в сравнении с другими популяциями: National Center of Genotyping (Enry, France), Necker Hospital (Paris, France), Research Center of Ste-Justine Hospital (Montreal, Canada).
• EC Tempus IV project “Developing Medical Genetics Education through Curriculum Reforms and Establishment of Postgraduate Training Programs (MedGen)” 2013-2017;
EUROPEAN COMMISSION: RESEARCH EXECUTIVE AGENCY: Unit Spreading Excellence, Widening Participation, Science with and for Society. Twinning for the Armenian Research Infrastructure on Cancer Research՞ ARICE. 2020-2023.
СОТРУДНИЧЕСТВО:
• Charles University, Czech Republic
• Medical University of Graz, Austria
• Rheumatology Unit and FMF Clinic at Hadassah Hebrew University Medical Center, Israel
• Pediatric Immunology and Rheumatology & FMF clinic, Hadassah Mount Scopus, Israel
• Rabin Medical Center, Schneider Children`s Medical Center, Israel
• IARC Center, France
• Paris Descartes — Sorbonne Paris Cité, IMAGINEInstitute for Genetic Diseases, University of Paris, France
• The Institute for Molecular Medicine, Department of Immunology, Huntington Beach, USA
• American Board of Bioanalysis, Kaiser Permanente Regional Molecular Genetic Pathology Laboratory, CA, USA.
• Bioanalitica, Genotype, Athens, Greece
• Медико-генетический научный центр, Москва, РФ
КЛИНИЧЕСКАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ КАФЕДРЫ ДЛЯ ОРДИНАТОРОВ:
КЛИНИЧЕСКАЯ ОРДИНАТУРА:
Программа клинической ординатуры составлена по плану преподавания медицинской и лабораторной генетики, а также медико-генетического консультирования восьми ведущих университетов Европы и двух университетов Израиля в рамках международного проекта “ТЕMPUS – MEDGEN”: Developing Medical Genetics Education Through Curriculum Reforms And Establishment Of Postgraduate Training Programs:
Ординаторы кафедры имеют возможность обучения по следующим специальностям:
1. МЕДИЦИНСКАЯ ГЕНЕТИКА – для клиницистов, имеющих высшее образование по специальности: “Лечебное дело”, а также для окончивших интернатуру (до 1994 г.). Модули рассчитаны на 2 года обучения, включающие лекции, семинары и практические занятия. Ординаторы участвуют в обсуждении и интерпретации полученных результатов генетических исследований при:
— осмотре пациентов и клинической диагностике;
— медико-генетическом консультировании больных и семей с высоким риском внутриутробной и неонатальной патологий;
-определении прогноза для потомства в наследственно отягощенных семьях.
-интерпретации результатов генетического тестирования;
-расчетах генетического риска для потомства согласно международным протоколам.
Преподавание (лекции, семинары и практикумы) ведутся в областях:
1.Геномная медицина: исследование расширенных панелей генов для уточнения диагноза в группе заболеваний со схожей симптоматикой: наследственных заболеваний крови, иммунной системы, репродуктивной, сердечно-сосудистой, нервной систем, умственной отсталости, новообразований у пациентов разных возрастных групп:
• Полноэкзомное секвенирование, включающее 20000 генов.
• Анализ и интерпретация результатов секвенирования полного или клинического экзома для диагностики недифференцированных генетических патологий.
• Moлекулярно-цитогенетическое исследование (Array-CGH) для диагностики болезней, связанных с геномными нарушениями: микродупликациями/микроделециями, однородительской дисомией или структурными геномными нарушениями.
• Тестирование таргетных генных мутаций методом секвенирования по Сангеру.
• Планирование здоровой семьи и скрининг на носительство: определение наследственной предрасположенности к генетическим заболеваниям: анализ 300 генов/определение носительства мутаций, ассоциированных с рецессивными заболеваниями.
1. Генетика рака:
• Генетическое тестирование наследственных видов рака у пациентов и их бессимптомных родственников. Поиск мутаций (генной панели из 83 генов) наследственных опухолевых синдромов.
• Определение чувствительности при персонализированном лечении онкобольных.
• Определение прогноза развития/Терапевтический мониторинг онкологических заболеваний.
• Фармакогенетическое тестирование прогностических и предиктивных соматических мутаций
(панели генов-мипеней) у пациентов с солидными опухолями для таргетной терапии по международным протоколам.
1. Генетика аутовоспалительных заболеваний
√ Молекулярно-генетическая диагностика пациентов с подозрением на аутовоспалительные    заболевания. Определение полного спектра мутаций и панели генов аутовоспалительных заболеваний методом секвенирования нового поколения, соласно международному протоколу.
4.Мoлекулярная диагностика:
√  Пренатальная (дородовая) и постнатальная молекулярно-генетическая диагностика методами ПЦР, RT-PCR, реверс-гибридизации:
• пациентов и членов семей пациентов при подозрении на моногенные заболевания (гематологические, нейромышечные, метаболические, эндокринные);
• выявление бессимптомных носителей мутаций;
• определение факторов риска мультифакториальных заболеваний.
5.Генетические исследования при бесплодии и невынашивании беременности.
6.Клиническая цитогенетика:
• Детекция хромосомных нарушений у пар со спонтанным прерыванием беременности и бесплодием.тологии и генетики
• Пренатальная и постнатальная диагностика хромосомных заболеваний и микроделеционных/микродупликационных синдромов;
• Пренатальная генетическая диагностика:
• Неинвазивное пренатальное тестирование;
• Цитогенетическое исследование абортусов;
• Подтверждение диагноза, мониторинг и определение стратегии лечения пациентов с солидными опухолями и гематологическими заболеваниями.
• Предимплантационная генетическая диагностика.
2.ЛАБОРАТОРНАЯ ГЕНЕТИКА: для лиц, имеющих высшее образование, включая: врачей общего профиля, биологов, окончивших магистратуру кафедры цитологии и генетики или аспирантуру, а также со степенью кандидата биологических наук по специальности “Генетика” (03.00.15). Модули для обучения рассчитаны на 2 года обучения: лекции, семинары и практические занятия.
Ординаторы участвуют в обсуждении и интерпретации полученных результатов генетических исследований.
1. Мoлекулярная диагностика: Пренатальная (дородовая) и постнатальная молекулярно-генетическая диагностика методами ПЦР, RT-PCR, реверс-гибридизации:
• пациентов и членов семей при подозрении на моногенные заболевания (гематологические, нейромышечные, метаболические, эндокринные);
• Мoлек улярная детекция инфекционных возбудителей (RT-PCR)
2.Геномная медицина: исследование расширенных панелей генов для уточнения диагноза в группе заболеваний со схожей симптоматикой: наследственных заболеваний крови, иммунной системы, репродуктивной, сердечно-сосудистой, нервной систем, умственных отсталостей, новообразований у пациентов разных возрастных групп.
• Полноэкзомное секвенирование, включающее 19000 генов.
• Скрининг на носительство: определение наследственной предрасположенности к генетическим заболеваниям.
3.Клиническая цитогенетика:
• Детекция хромосомных нарушений у пар со спонтанным прерыванием беременности и бесплодием.
• Пренатальная и постнатальная диагностика хромосомных заболеваний и микроделеционных/микродупликационных синдромов.
• Пренатальная генетическая диагностика.
• Неинвазивное пренатальное тестирование.
• Цитогенетическое исследование абортусов.