Հիմնադրվել է 1922թ -ին:
1922թ -ին Երևանի Պետական Համալսարանի անօրգանական քիմիայի ամբիոնի հիման վրա նորաստեղծ բժշկական ֆակուլտետի համար ստեղծվեց ընդհանուր քիմիայի ինքնուրույն ամբիոն, որում միավորվեցին ընդհանուր և անալիտիկ քիմիայի դասընթացները: Ամբիոնի հետագա զարգացման համար կարևոր փուլ հանդիսացավ բժշկական ֆակուլտետի անջատումն իբրև ինքնուրույն ինստիտուտ, իսկ այժմ բժշկական համալսարան: Այնուհետև ամբիոնը վերանվանվել է. 1967թ.՝ անօրգանական, անալիտիկ և կլինիկական քիմիայի, 1982թ.՝ ընդհանուր քիմիայի, 1993թ.՝ ընդհանուր և կենսաօրգանական քիմիայի, 2008թ.`բժշկական քիմիայի ամբիոն:
Ամբիոնի վարիչներ
1922-1923թթ. – Ս.Պ. Ղամբարյանը
1924-1937թթ. – Հ.Հ. Ակունյանը
1937-1939թթ. – Ա.Լ. Մնջոյանը
1939-1966թթ, – Ա.Ք. Հարությունյանը
1967-1981թթ. – Է.Ե. Մխեյանը
1982թ.-1992թ. – Գ.Ա. Չուխաջյանը
1993թ.ից մինչ օրս- Մ.Մ. Մելքոնյանը
Ամբիոնի 1922թ.-ին հիմնադիրն է Ս.Պ Ղամբարյանը (1879-1948), գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ, գիտության վաստակավոր գործիչ, պրոֆեսոր, օրգանական քիմիայի հիմնադիրը ՀՍՍՀ-ում: Նրա ջանքերով են կազմակերպվել և նրա կողմից ղեկավարվել օրգանական քիմիայի ամբիոնները նաև համալսարանում, գյուղատնտեսական, պոլիտեխնիկական և անասնաբուծական-անասնաբուժական ինստիտուտներում:
Հ.Հ. Ակունյանը (1924-37թթ.), 1900 – 1901 թվականներին Բեռլինում գրել է յուրօրինակ ձեռնարկ անօրգանական քիմիայից, որի համար պարգևատրվել է: 1938 թվականին պաշտպանել է թեզ և ստացել ք.գ.դ. –ի կոչում:
Պրոֆ. Ա.Լ. Մնջոյանի ղեկավարությամբ (1937-39թթ.) ամբիոնը միանում է օրգանական քիմիայի ամբիոնի հետ:
1939-66թթ. ամբիոնը ղեկավարել է ք.գ.դ., պրոֆեսոր, գիտության վաստակավոր գործիչ Ա.Ք. Հարությունյանը: Ա.Ք. Հարությունյանի կողմից առաջին անգամ գրվել է ձեռնարկ ուսումնական գործնական աշխատանքների համար անալիտիկ քիմիայից (որակական և քանակական անալիզ) հայերեն և ռուսերեն լեզուներով:
Անցած տարիների ընթացքում նախապատրաստական ֆակուլտետի և առաջին կուրսի ուսանողներին ամբիոնում դասավանդվել են անօրգանական, ընդհանուր, անալիտիկ, կոլոիդ, օրգանական, կենսաֆիզիկական, կենսաօրգանական քիմիա առարկաները: 1990թ.-ն ֆիզկոլոիդ և անալիտիկ քիմիաների, իսկ 2006թ.-ին նաև նախապատրաստական բաժանմունքում անօրգանական և օրգանական քիմիա առարկաների դասավանդումը տեղափոխվել է դեղագիտական քիմիայի ամբիոն:
Ամբիոնի աշխատակազմը դասավանդմանը զուգահեռ կատարել է նաև բազմաբնույթ գիտական հետազոտություններ: Ուսումնասիրվել են Հանրապետության տարածքի հողերում և բույսերում առկա միկրոտարրերի քանակական բաղադրությունը, բուժիչ ցեխերի և տորֆերի ֆիզիկաքիմիական հատկությունները, Երևանի սինթետիկ կաուչուկի գործարանի արտահոսող ջրերի կազմը և մշակվել դրանց մաքրման եղանակները, մշակվել են սպիտակուցների քանակական որոշման մի շարք մեթոդներ: Պրոֆեսոր Է.Ե. Մխեյանի (1967-81թթ.) ղեկավարությամբ ուսումնասիրվել է սրտանոթային հիվանդությունների ժամանակ գլիկոսֆինգոլիպիդների դերը և սիմպաթիկ նյարդային համակարգի տրոֆիկ ադապտացիոն ազդեցության մեխանիզները: 1982թ. ՀՍՍՀ գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ, պրոֆեսոր Գ.Ա. Չուխաջյանի ղեկավարությամբ աշխատանքներ են կատարվել պոլիմերային թաղանթների և այլ օժանդակ միջոցների ստեղծման ուղղությամբ բժշկական պրակտիկայում կիրառելու համար: Մասնավորապես, մշակվել է երկշերտ ինքնասոսնձվող կիսահամատեղելի,դիպլեն կոչված թաղանթը, որը ԽՍՀՄ ֆարմակոլոգիական կոմիտեի թույլտվությունից հետո հաջողությամբ փորձարկվել է գործնական բժշկական տարբեր բնագավառներում (աչքի հիվանդություններ, վիրաբուժություն, ստոմատոլոգիա):
1993թ-ից ամբիոնը ղեկավարում է կ.գ.դ., պրոֆեսոր Մ.Մ.Մելքոնյանը: Նա բազմաթիվ գիտական ընկերությունների և խորհուրդների անդամ է: Զեկուցումներով հանդես է եկել մի շարք տեղական և միջազգային գիտաժողովներում (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Գերմանիա, Բելգիա, Թուրքիա, Հունաստան, Ֆրանսիա): Պարգևատրվել է բազմաթիվ պատվոգրերով, ԵՊԲՀ-ի ոսկե և վարչապետի հուշամեդալներով: Նրա ղեկավարությամբ ամբիոնի ուսումնական և գիտական գործունեությունը թևակոխեց նոր ժամանակաշրջան:
Վերջին տասնամյակներում ամբիոնի գիտական գործունեությունը նվիրված է մի շարք նեյրոդեգեներատիվ հիվանդությունների և մարդկության համար չարիք հանդիսացող ակուստիկ սթրեսի զարգացման կենսաքիմիական մեխանիզմների պարզաբանմանը և դրանց կարգավորմանը՝ հակաօքսիդանտային ակտիվությամբ օժտված բնական և սինթետիկ ծագման միացությունների օգնությամբ:
Ամբիոնում առարկաների ուսուցումն անցկացվում է հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով ընդհանուր բժշկության, ստոմատոլոգիական, ռազմաբուժական ֆակուլտետների առաջին կուրսի և հայերենով քոլեջի ուսանողների համար:
Դասավանդվում է երկու առարկա՝ կենսաֆիզիկական քիմիա և կենսաօրգանական քիմիա առաջին կուրսի ուսանողներին (տարբեր Մոդուլների ձևաչափով), որոնք նախատեսված են ուսանողներին ծանոթացնելու կենսաբանական համակարգերում տեղի ունեցող ֆիզիկաքիմիական պրոցեսներին, նրանց դերին և նշանակությանը և որպես լրացուցիչ առարկաներ քոլեջի երկրորդ կուրսի որոշ ֆակուլտետների ուսանողներին:
Ծրագրով նախատեսված թեմատիկ նյութը ուսանողներին մատուցվում է դասախոսությունների, գործնական աշխատանքների և լաբորատոր փորձերի տեսքով: Համաձայն ծրագրային պահանջների կիրառվում է ինքնուրույն աշխատանքի եղանակը: Լայնորեն կիրառվում են բազմապիսի դիդակտիկ նյութեր, դասախոսությունների նյութը ներկայացվում է POWER POINT եղանակով, ընթացքում ցուցադրվում են համապատասխան ֆիլմեր, համակարգչային մոդելներ: Գործնական պարապմունքների մի մասն են կազմում լաբորատոր աշխատանքները, որոնց ընթացքում ուսանողները ձեռք են բերում քիմիական լաբորատորիայում աշխատելու փորձ, սովորում են ինքնուրույն կատարել պարզ գործողություններ: Ամբիոնի կողմից դասավանդվող առարկաներից մշակվել է հարուստ թեստային բանկ երեք լեզուներով: Ամբիոնում դասավանդվող յուրաքանչյուր առարկայից անց է կացվում թեստային հարցում, որը կատարվում է հարցաթերթիկներով՝ կազմված Համալսարանում ընդունված կարգի համաձայն: Գիտելիքների վերջնական գնահատումը կատարվում է բազմաբաղադրիչ եղանակով, ընդգրկելով բանավոր և գրավոր պատասխանների և համակարգչային կամ գրավոր թեստային քննության արդյունքները: Գործունեության ընթացքում ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմը հրատարակել է հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով դասագրքեր և ձեռնարկներ՝ «Կենսաօրգանական Քիմիա», «Կենսաօրգանական Քիմիա, թեստային հարցաշար», «General Chemistry, Biophysical Chemistry», «General Chemistry, Biophysical Chemistry» multiple choice questions, «Ընդհանուր Քիմիա, Կենսաֆիզիկական Քիմիա», «Ընդհանուր Քիմիա, Կենսաֆիզիկական Քիմիա, թեստային հարցաշար», «Обшая Химия, Биофизическая Химия», «Обшая Химия, Биофизическая Химия» сборник тестовых заданий, «Selected Lectures in Organic and Bioorganic Chemistry», «Bioorganic Chemistry» multiple choice questions, և մի շարք մեթոդական ձեռնարկներ լաբորատոր աշխատանքները կատարելու համար:
Ամբիոնում մշտապես գործում է ուսանողական գիտական խմբակ, որի անդամները մասնակցում են նաև փորձարարական հետազոտությունների անցկացմանը: Ամբիոնը ապահովում է ուսանողների ներգրավվածությունն գիտական խմբակի աշխատանքներին: Պարբերաբար ուսանողական աշխատանքները հրապարակավ զեկուցվում են ուսանողական կոնֆերանսների շրջանակներում, իսկ լավագույն զեկուցողներն արժանանում են պատվոգրերի:
Վերջին տարիների ընթացքում ամբիոնը զբաղվում է «Նոր սինթեզված որոշ օրգանական միացությունների հակասթրեսային եվ անտիօքսիդանտային հատկությունները եվ դրանց կիրառման էֆեկտիվությունը ակուստիկ սթրեսի, էքսպերիմենտալ հիպօքսիայի, նեյրոդեգեներատիվ հիվանդությունների մոդելների պայմաններում» (բազային ֆինանսավորման ծրագրում) գիտական թեմայի կատարմամբ:
Ամբիոնը զբաղվում է ՀՀ-ում սինթեզված օրգանական միացությունների հակասթրեսային, հակաօքսիդանտային, հակահիպօքսիկ հատկությունների և դրանց կիրառման արդյունավետության ուսումնասիրությամբ աղմկային սթրեսի պայմաններում և մի շարք նեյրոդեգեներատիվ հիվանդությունների մոդելների վրա:
Նորմայում և ակուստիկ սթրեսի պայմաններում գլխուղեղի և լյարդի միտոքոնդրիումային ֆրակցիաներում, արյան պլազմայում և էրիթրոցիտար թաղանթներում in vivo և in vitro փորձերում ուսումնասիրվել են ազատ-ռադիկալային օքսիդացման պրոցեսների ինտենսիվության փոփոխությունները, ֆոսֆոլիպիդների քանակական և որակական տեղաշարժերը, տոկոֆերոլի և ցիտոկինների պարունակությունը, արյան սպիտակուցների օքսիդացումը, իմունոգենեզի օրգանների մորֆոլոգիական կազմը, սրտի օրնիտինդեկարբօքսիլազի ակտիվությունը, թաղանթների ֆիզիկա-քիմիական հատկությունները, փորձարարական կենդանիների կոգնիտիվ ցուցանիշները, ինչպես նաև բեդիտին և մեսեդին α2-սելեկտիվ ադրենոբլոկատորների կիրառման պայմաններում:
Ստացված արդյունքների հիման վրա պաշտպանվել են չորս թեկնածուական ատենախոսություն:
Համատեղ Թյուբինգենի համալսարանի կլինիկական ֆարմակոլոգիայի (Գերմանիա) լաբորատորիայի հետ հաշվի առնելով նախկինում ստացված և սեփական տվյալները, այժմ ուսումնասիրվում են տվյալ միացությունների ազդեցությունը գլխուղեղի հյուսվածքային կուլտուրայում բջիջների (նեյրոնների և աստրոգլիայի) գոյատևման վրա նորմայում և հիպօքսիայի պայմաններում, ինչպես նաև Ալցհեյմերի հիվանդության մոդել հանդիսացող տրանսգենային մկների գլխուղեղի կեղևում և հիպոկամպում նեյրոնների գոյատևման և բետա-ամիլոիդի առաջացման վրա: Հետազոտվել է STHdh Q111/Q111 բջջային կուլտուրայում (Հանտիգտոնի հիվանդության մոդել) մեսեդինի ազդեցությունը ցիտոտոքսիկության, նեյրոգենեզի, սինապտիկ գրգիռների փոխանցման, հանտիգտին սպիտակուցի քանակական տեղաշարժերի վրա:
Նախատեսվում է շարունակել ուսումնասիրել α2-սելեկտիվ ադրենոբլոկատորներ բեդիտինի և մեսեդինի տարբեր չափաբաժինների ազդեցությունը բոլոր նշված մոդելների վրա (in vitro և in vivo):
Մեսեդինի կառուցվածքային առանձնահատկությունները լիովին հասկանալու համար իրականացվում է Մեսեդինի համեմատական դոկինգային վերլուծություն՝ α2 և β ադրեներգիկ ընկալիչների վիրտուալ եռաչափ մոդելների ակտիվ կենտրոնների հետ դրա կապումը և փոխազդեցությունը պատկերացնելու և գրականությունից հայտնի անալոգների հետ դրա փոխազդեցությունները համեմատելու համար։
ԵՊԲՀ-ի Բժշկական քիմիայի ամբիոնը գիտական սերտ կապերի մեջ է
- ԵՊԲՀ-ի ՔՈԲՐԵՅՆ ուղեղի հիմնարար հետազոտությունների գիտակրթական կենտրոնի,
- ՀՀ Գիտությունների ակադեմիայի Նուրբ Օրգանական քիմիայի և ակադեմիկոս Բունիատյանի անվան կենսաքիմիայի ինստիտուտների,

Зав. кафедрой: Мелконян Магдалина Мгеровна, доктор биологических наук, профессор
В 1922 г. на базе кафедры неорганической химии Ереванского Государственного Университета была основана кафедра общей химии для вновь созданного медицинского факультета. На кафедре вели преподавание общей и аналитической химии. Дальнейшему развитию кафедры способствовало отделение медицинского факультета в качестве самостоятельного института, в настоящее время переименованного в универститет. Впоследствии кафедра неоднократно была переименована: в 1967г. названа кафедрой неорганической, аналитической и клинической химии, в 1982 г. — общей химии, в 1993г. — общей и биоорганической химии, в 2008г. – медицинской химии.
Кафедрой в разные годы руководили
С. П. Гамбарян (1922-23гг.),
О.О. Акунян (1924-37гг.),
А.Л. Мнджоян (1937-39гг.),
А. Х. Арутюнян (1939-66гг.),
Э. Е. Мхеян (1967-81թթ.),
Г. А. Чухаджян (1982թ.-1992гг.):
С 1993г. Кафедрой заведует М.М. Мелконян.
Основателем кафедры является С. П. Гамбарян (1879-1948), член-корреспондент АН, заслуженный деятель науки, профессор, основоположник органической химии в АрмССР. Благодаря его усилиям также были созданы кафедры органической химии в государственном университете, сельскохозяйственном, политехническом и зооветеринарном институтах.
О.О. Акунян (1924-37թթ.), в 1900 – 1901 гг. в Берлине опубликовал пособие по неорганической химии, за что был удостоен специальной награды.
Впоследствии, в период руководства кафедрой проф. А.Л. Мнджояном (1937-39гг.), происходит объединение с кафедрой органической химии.
В 1939-66 гг.. кафедру возглавляла д.х.н., профессор, заслуженный деятель науки, А. Х. Арутюнян (1939-66гг.). А. Х. Арутюнян стала первым автором, написавшим пособия для лабораторных работ по аналитической химии (количественный и качественный анализ) на армянском и русском языках.
На протяжении десятилетий на кафедре проходили обучение слушатели подготовительного отделения и студенты первых курсов всех факультетов. Сотрудники кафедры вели преподавание неорганической, общей, аналитической, коллоидной, органической, биофизической, биоорганической химий. Преподавательскую деятельность сотрудники кафедры совмещали с разноплановыми научными исследованиями. В частности, ими в разных регионах Армении был изучен количественный микроэлементный состав почв и растений, физико-химические свойства лечебных грязей и торфов, состав сливных вод завода синтетического каучука НАИРИТ и разработаны методы их очистки; разработаны методы количественного определения белков. Под руководством проф. Э.Е. Мхеяна (1967-81թթ.) изучались механизмы трофической и адаптационной роли гликосфинголипидов и симпатической нервной системы. С 1982г. под руководством член-корр. АНАССР, проф. Г. А. Чухаджяна проводились работы по созданию полимерных пленок и других вспомогательных средств для использования в медицинской практике. В частности была разработана двуслойная самоклеющаяся пленка “диплен”, которая с разрешения фармкомитета СССР, была успешно апробирована в различных областях практической медицины (глазные болезни, хирургия, стоматология).
С 1993г. Кафедрой руководит д.б.н., проф. М.М. Мелконян: Проф. М.М. Мелконян является членом различных научных обществ и советов, неоднократно выступала с докладами на республиканских и международных научных форумах (Россия, США, Германия, Бельгия, Турция, Греция, Франция и др.): Награждена почетными грамотами, золотыми медалями ЕрМИ, памятной медалью премьер-министра.
В последние десятилетия научно-исследовательская деятельность кафедры посвящена изучению биохимических механизмов развития нейродегенативных заболеваний и акустического стресса, а также их регуляции с помощью природных и синтетических соединений, обладающих антиоксидантной активностью.
Преподавательская деятельность, обучение
В настоящее время на кафедре проходят обучение студенты первого курса лечебного, стоматологического, военно-медицинского факультетов по программам биофизической и биоорганической химии (в различных модульных форматах). Эти предметы призваны познакомить студентов с физико-химическими процессами, происходящими в биологических системах, их ролью и значением, а также могут изучаться в качестве дополнительных предметов студентами второго курса некоторых факультетов колледжа ЕГМУ.
Обучение на кафедре проводится на армянском, русском, английском языках. Основная цель программного материала ознакомить студентов с механизмами протекающих в организме физико-химических процессов, их роли и значения в функционировании живых систем. В процессе обучения используются традиционные методы преподавания: лекции, практические занятия, семинары, лабораторные занятия, самостоятельная работа студентов. С целью повышения наглядности процесса преподавания широко используются различные дидактические материалы (слайды, видеофильмы, презентации Power Point). Сотрудниками кафедры создан обширный банк тестовых вопросов на трех используемых в обучении языках. Качество усвоения материала оценивается с помощью тестовых опросов, проводимых по принятой в Университете унифицированной форме. На практических занятиях и семинарах проводится обсуждение лекционного материала, решение задач, тестовый контроль знаний, проводятся лабораторные занятия. Проведение лабораторных занятий нацелено на укрепление знаний по соответствующей теме, приобретение навыков самостоятельного выполнения рутинных методов исследований в лаборатории. Итоговая оценка знаний проводится с учетом результатов письменных и устных ответов и компьютерных или письменных тестов.
На кафедре постоянно действует студенческий научный кружок, члены которого активно вовлечены в проводимые научно-исследовательские исследования, проводимые на кафедре. Периодически организуются студенческие конференции, на которых студенты выступают с презентациями, представляя общественности свои работы и получают сертификаты.
Сотрудниками кафедры за последние годы опубликованы учебники, методические пособия, тестовые сборники на армянском, русском, английском языках: «Կենսաօրգանական Քիմիա», «Կենսաօրգանական Քիմիա, տեստային հարցաշար», «Selected Lectures in Organic and Bioorganic Chemistry», «Bioorganic Chemistry» multiple choice questions, «Биоорганическая Химия » сборник тестовых заданий, «General Chemistry, Biophysical Chemistry», «General Chemistry, Biophysical Chemistry» multiple choice questions, «Ընդհանուր Քիմիա, Կենսաֆիզիկական Քիմիա», «Ընդհանուր Քիմիա, Կենսաֆիզիկական Քիմիա, թեստային հարցաշար», «Обшая Химия, Биофизическая Химия», «Обшая Химия, Биофизическая Химия» сборник тестовых заданий, а также методические разработки для проведения лабораторных работ.
Научно-исследовательская работа
Последние десятилетия на кафедре ведутся научные иследования в рамках программы базового финансирования университета по теме: “Антистрессовые и антиоксидантные свойства некоторых вновь синтезированных органических соединений и эффективность их использования в моделях акустического стресса, экспериментальной гипоксии, нейродегенеративных заболеваний “
Сотрудники кафедры в эксперименте на животных изучают антиоксидантную, антистрессовую и антигипоксическую активность синтезированных в РА органических соединений и эффективность их применения в условиях воздействия шума различного уровня, частотных характеристик и продолжительности, а также на моделях нейродегенеративных патологий. На основании полученных результатов за последние годы были защищены четыре кандидатские диссертации.
В норме и в условиях акустического стресса (в условиях воздействия шума), при введении α2-селективных адреноблокаторов бедитина и меседина (синтезированных в ИТОХ, РА) и их комбинированном воздействии в эксперименте на животных были изучены активность свободнорадикального окисления липидов и белков, содержание α–токоферола, качественный состав липидов митохондриальных мембран мозга и компонентов крови, содержание цитокинов, физико-химические свойства мембран, активность орнитиндекарбоксилазы сердца, когнитивные показатели, морфологические особенности органов иммуногенеза.
Совместно с лабораторией клинической фармакологии Тюбингенского университета (Германия) в настоящее время изучаются эффекты бедитина и меседина на выживаемость клеток (нейронов и астроглии) клеточной культуры ткани мозга в норме и в условиях гипоксии, а также на выживание нейронов и образование бета-амилоида в коре головного мозга и гиппокампе трансгенных мышей (модель болезни Альцгеймера). На культурах клеток STHdh Q111/Q111 (модель Болезни Хантингтона) проводится исследование воздействия меседина на цитотоксичность, нейрогенез, синаптическую передачу, количественные изменения белка хантингтина.
Предполагается продолжить изучение эффективности различных доз селективных α2-селективных адреноблокаторов бедитина и меседина в in vitro и in vivo эспериментах.
Для полного понимания структурных особенностей, проводится сравнительный докинг-анализ препарата «Меседин» с целью визуализации связывания и взаимодействия с активными центрами виртуальных 3D моделей α2 и β адренэргических рецепторов и сопоставления его взаимодействий с известными аналогами из литературы. Исследования продолжаются.
Кафедра медицинской химии ЕГМУ находится в тесном научном сотрудничестве с Научно-образовательным центром фундаментальных исследований мозга «КОБРЕЙН» ЕГМУ, а также с Институтами тонкой органической химии и биохимии имени академика Буниатяна Академии наук Республики Армения., кафедрой клинической фармакологии университетской клиники г. Тюбинген, Германия.